GÜNDEMPOLİTİKASON DAKİKA

Yeni partide ‘AK Partili olmayacak’ haberleri! Babacan cephesinden çarpıcı açıklamalar

AK Partili milletvekilleri ile AK Parti’de görev yapmış eski isimlerin Ali Babacan’ın yeni kuracağı partide yer almayacağına ilişkin iddialar gündemde. İddialara ilişkin Ali Babacan’ın ekibinden açıklama geldi.

Partinin aralık sonuna doğru resmen kurulacağı, AK Partili milletvekilleri ve eski isimlere sıcak bakılmadığına yönelik iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

İddialar doğru değil

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik, aralık ayı sonunda parti tabelasını asmaya hazırlanan Ali Babacan cephesindeki son durumu yazdı. Çelik’in yazısının bir bölümü şöyle: Yine bazı haberlere yansıdığı gibi “kurucular kurulunda geçmişte AK Parti’de yöneticilik veya milletvekilliği yapmış isimlerin veya halihazırda milletvekili olanların yer almayacağı” yönündeki bilgilerin de doğru olmadığını belirtiyorlar.

“Renkli bir tabloyla karşılaşacaksınız”

Babacan ekibi siyasi etik gereği hâlihazırda milletvekili olanlara veya hâlihazırda bir partinin yöneticisi sıfatına sahip olanlara teklif götürmedi. Talep onlardan gelirse bu isimlerle görüşüldü. Yani alınan prensip kararının, “şu şu isimler kurucular kurulunda yer almayacak” gibi bir bağlayıcılığı yok. “Kurucular kurulunda siyasi yelpazenin farklı renkleri yer alacak mı?” sorusuna ise “Renkli bir tabloyla karşılaşacaksınız. Kurucu yapının oluşuna katkı sunanlara bakınca insanlar kendisini asli kurucu unsur gibi hissedecek” yanıtını veriyorlar.

1000 kişiyle görüştü

Ali Babacan’ın kuracağı partiye ilgi büyük. Öyle ki, Babacan’ın bire bir yaklaşık bin (1000) kişiyle görüştüğü, bir o kadar da bekleyen olduğu ifade ediliyor. Her bir görüşmenin yaklaşık bir, bir buçuk saat sürdüğü belirtiliyor. Babacan görüşmelere devam ediyor ama kuruluş için planlanan takvimde sona yaklaşıldığından, kısa süre içinde görüşmelere nokta konulacağı ve partinin kuruluşundan sonra katılımların sürebileceği yorumu yapılıyor. Yola kimlerle çıkılacağı kısmen şekillense de kurucular kurulunun tam kadro netleşmesi için görüşmelerin tamamlanması bekleniyor.

“Aralık sonunda parti kurulacak”

Bugünlerde üzerinde harıl harıl çalıştıkları ise ekonomi, yargı, eğitim, sağlık vb. alanlarda oluşturulan çalışma masalarında kaleme alınan politika temel metinleri… Partinin yol haritasını belirleyecek bu metinler için konunun uzmanları ve siyasetçiler birlikte çalışıyor. Bir kez daha “Öngörülen tarih nedir?” diye sordum. Şu cevabı aldım: Parti aralık ayı sonunda, planlandığı gibi kurulacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla