HATAYSON DAKİKAYURT HABERLERI

Yargıtay, kardeşe saldırı cezasını az buldu… Kaynar su da silah sayıldı

Yargıtay, tartışma sırasında bir kişinin, kardeşinin üzerine döktüğü kaynar suyu silah olarak kabul etti. 3. Ceza Dairesi, yaralamanın kardeşe karşı gerçekleşmesi nedeniyle de sanığa verilen cezada artırım yapılmasına karar verdi.

Hatay’da bir kişi, tartıştığı kardeşinin üzerine kaynar su döktü. Yaralanan kişi hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Açılan davada Hatay 2. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 86/1. maddesi kapsamındaki ‘kasten yaralama’ suçundan hapis cezasına çarptırdı.

YARGITAY CEZAYI AZ BULDU

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise sanık hakkındaki cezayı az bularak yerel mahkeme kararını bozdu.

Olayda kullanılan kaynar suyun TCK’nin 6/1-f maddesi kapsamında silah olduğuna hükmeden Daire, yaralama olayının silahla gerçekleştirilmesi nedeniyle cezada artırım yapılmasına karar verdi.

KAYNAR SU ‘SİLAH’ SAYILDI

Verilen cezada yaralamanın kardeşe yönelik işlenmesi nedeniyle artırım yapılmamasını da bozma nedeni sayan Daire, yaralamanın kardeşe karşı silahla işlenmesi nedeniyle TCK’nin kasten yaralama suçunun nitelikli hallerini düzenleyen 86/3. maddesindeki hükümler çerçevesinde cezanın yarı oranında artırılması gerektiğine hükmetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla