DÜNYAGÜNDEMPOLİTİKASON DAKİKATÜRKİYE

Uzmanlar, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı yorumladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Suriye’deki terör unsurlarına yönelik düzenlenen Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını duyurdu. Güvenlik ve Terör Uzmanları, TSK’nın Barış Pınarı Harekatı’nı yorumluyor.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik Barış Pınarı Harekatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından başladı. Türk savaş uçakları Resulayn’daki YPG/PKK karargahını vurdu, kentten dumanlar yükseldi. ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklamasının ardından başlayan harekatı, Güvenlik ve terör uzmanları televizyonda yorumladı. İşte uzmanların yorumları…

DR. MURAT ASLAN: “KONUMSAL ANLAMDA BİR BASKIN YAPILDI”

”Hava Kuvvetleri ile bir yumuşatma harekâtı yapılıyor. Birliklerimizin bölgeye sızmasıyla birlikte terörist unsurların etkisiz hale getirilmesi planlanıyor. Lokasyon önemli çünkü genellikle Akçakale algısı yaratılmıştı ancak Resulayn’dan başlatıldı bu harekat. Konumsal anlamda bir baskın ya da sürpriz yaratıldı denilebilir. Bölgeye intikal ettirilen askeri araçların Akçakale’de yoğunlaştığını görmüştük. Şu an itibarıyla Akçakale’den baştılması beklenen harekât Resulayn’dan başlatıldı.”

 

 

PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN: ”AMAÇ SURİYE HALKINI ÖZGÜRLEŞTİRMEK”

”Kahraman TSK’yı ve onların komutanlarını ve askerlerini Allah muzaffer kılsın. Türkiye hiçbir zaman bir terör devletine teslim olmayacağını bütün dünyaya duyurmuştur. Bundan sonra Türkiye’nin kararlığı terörle mücadeledir ve bu başarı aynı zamanda ABD’li müttefiklerimizle yapılan dostane ilişkilerinde diplomatik başarısıdır. Türk milletinin tam desteği oradadır. Hukuki ve siyasi olarak milletle ve orduyla birlik olduk. Çok önemli bir harekattır. Biz orayı yıkmaya, katliama değil bütün oradaki Suriye halkını özgürleştirmek için gidiyoruz.”

PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA: “KARA HAREKATI KISA BİR SÜRE SONRA BAŞLAYACAKTIR”

“Körfez krizinden itibaren hava unsurları önce yumuşatma dediğimiz baskı kurma diğer bir adıyla karşı tarafta bir baskı yaratıyorlar. Kara birliklerine tehdit olabilecek unsurlar yok ediliyor daha sonra da kara harekatı başlıyor. Sanıyorum ki kısa bir süre sonra da kara harekâtı başlayacaktır. Ben karşı tarafın çabuk çözüleceğini düşünüyorum.”

HAKAN AKBAŞ: “KIBRIS’TAN SONRAKİ EN BÜYÜĞÜ”

”Çok tarihi bir gün Türkiye için. Son 2 yılda Türkiye’nin en önemli jeostratejik meselesi güvenli bölgeydi. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra en büyük harekat. Burada iki ana meselemiz var. Ama en önemlisi terör unsurlarını yok etmek. Sonrasında da Suriye’deki iç savaştan sonra uzun zaman misafirimiz olan sığınmacıların ülkesine dönmeleri için de düğmeye basılmış oldu.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla