DÜNYAGÜNDEMMANSETSON DAKİKA

Trump’tan peş peşe flaş açıklamalar

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede 3 Kasım salı günü yapılan seçimlerin kazananının Joe Biden olduğunun duyurulması üzerine, seçimin henüz bitmediğini vurgulayarak, "Amerikan halkı hak ettiği dürüst oy sayımına ve talep ettiği demokrasiye kavuşana kadar durmayacağım." açıklamasında bulundu. Öte yandan Trump'tan yeni açıklama geldi. Trump, "71 milyon yasal oyum var." dedi.

“Hepimiz Biden’ın neden yanlış yere kendini kazanan ilan etmek için acele ettiğini ve basındaki müttefiklerinin de ona neden yardım ettiğini biliyoruz, gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyorlar.” ifadesini kullanan Trump, seçimin henüz bitmediğini vurguladı.

Trump, özellikle yarışın çok yakın olduğu eyaletlerde oyların yeniden sayılacağını ve kendilerinin bazı eyaletlerde dava açtığını vurgulayarak, “Seçimin sonucuna medya değil, hukuki yollarla kullanılmış oylar karar verecektir.” ifadelerine yer verdi.

Pazartesiden itibaren seçim kampanya ekibinin, seçimlerin usullere uygun yapılıp yapılmadığının incelenmesi için hukuki süreçleri başlatacağına işaret eden Trump, yasal yollarla kullanılmış oyların belirlenmesi noktasında Biden kampanyasının kendilerine karşı çıktığını vurguladı.

Trump açıklamasına, “Biden neyi saklıyor? Amerikan halkı hak ettiği dürüst oy sayımına ve talep ettiği demokrasiye kavuşana kadar durmayacağım.” değerlendirmesini yaptı.

TRUMP’TAN YENİ AÇIKLAMA

Donadl Trump Twitter’dan yeni açıklamalarda bulundu. Trump, “Gözlemciler sayım odalarına alınmadı. Seçimi ben kazandım, 71 milyon yasal oyum var. Gözlemcilerimizin görmesine izin verilmediği kötü şeyler oldu. Bu daha önce hiç olmamıştı. Milyonlarca oy pusulası, bunları hiç istememiş olan insanlara postayla gönderildi! 71 milyon oy. Görevi sırasında bir başkanın aldığı en yüksek oy!” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla