GÜNDEMSON DAKİKATEKNOLOJI

RTÜK’ten Netflix açıklaması: Netflix dahil 600’den fazla kuruluş başvurdu

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, aralarında Puhu TV, Blu TV ve Netflix’in de bulunduğu 600’den fazla kuruluşun lisans ve izin başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, aralarında Puhu TV, Blu TV ve Netflix’in de bulunduğu 600’den fazla kuruluşun lisans ve izin başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Şahin, Netflix’in Türkiye’nin lisans başvurusu yapmadığı yönündeki iddialar üzerine Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak şunları söyledi: “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun.”

19-09/03/rtuk.jpg

NE OLMUŞTU?

Twitter’dan açıklama yapan Dr. Yaman Akdeniz, Netflix Türkiye’nin RTÜK’e başvuru yapmadığını duyurmuştu. Akdeniz “Şu an itibarı ile Netflix Türkiye, RTÜK’e yeni yönetmelik kapsamında internet lisansı için başvuran 320 şirket arasında yok. Netflix kuvvetle muhtemel bugün Türkiye pazarından çıkacağını açıklayacak” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye’de Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yapılan yayın platformları için getirilen lisans alma zorunluluğu yürürlüğe girmişti. Söz konusu platformların, Resmi Gazete’de 1 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanan Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) lisans başvurusu yapması gerekiyor.

2015 yılında hizmet verdiği 60’a yakın ülkede 70 milyon eve giren Netflix, 2016 yılında büyük bir hamle yapmış ve hizmet verdiği ülke sayısını 190’a çıkarmıştı. 2016’da yılında 130 ülkeye açılma kararı alan Netflix bu karar ile Türkiye’de de hizmet vermeye başlamıştı.

2016 yılından beri Türkiye’de hizmet veren platformun ülkemizde özel ilk orijinal içeriği Hakan: Muhafız olmuştu. Netflix bu projenin ardından Love 101 ve Atiye isimli iki Türki dizisi için de onay verdi. İki dizinin çekimleri geçen dönemde başladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla