DÜNYASON DAKİKA

Papa’dan İngiltere’ye “Chagos Takımadaları’nı devret” çağrısı

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İngiltere’ye, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun geçen mayıs ayında kabul ettiği “İngiltere’nin, Hint Okyanusu’ndaki Chagos Takımadaları’nın kontrolünü 6 ay içinde bırakarak ada devleti Morityus’a devretmesi” yönündeki karara uyma çağrısı yaptı.

Papa, Mozambik, Madagaskar ve Morityus’tan oluşan 31. dış gezisi  dönüşünde, Antananarivo-Roma seferinde uçakta bu seyahatini takip eden  gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Morityus’tan bir gazetecinin Chagos Takımadaları’nda yaşayanların 50  yıl önce topraklarını terk etmek zorunda kaldığını ve geçen mayısta BM’nin buna  yönelik karar almasına rağmen İngiltere ile adalardan birini üs olarak kullanan  ABD’nin bu adaları devretmediğini hatırlatması üzerine Papa, uluslararası  kuruluşların kararlarına herkesin uyması gerekliliğine dikkati çekti.
BM kararına isim vermeden atıfta bulunan Papa, “Uluslararası Adalet  Divanı, BM gibi tanıdığımız, katkıda bulunduğumuz uluslararası kuruluşları  düşünelim. Onlar bir kararı onayladığında bizim de insanlık olarak buna uyma  zorunluluğumuz var.” diye konuştu.
Uluslararası kuruluşların, mahkemelerin kararlarına uyma gerekliliğine  vurgu yapan Papa, “BM, uluslararası mahkemeler, bunun için oluşturuldu.” dedi.
Katoliklerin ruhani lideri, “Bir halkın kurtuluşu geldiğinde  (bağımsızlığını sağladığında), egemen devletin oradan gitmesi gerekir. Afrika’da  bu süreç pek çok kez yaşandı. Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, hepsi bırakıp  gitmek zorunda kaldı.” ifadelerini kullandı.
 BM kararı
Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, geçen mayıs ayında,  İngiltere’nin, Hint Okyanusu’ndaki Chagos Takımadaları’nın kontrolünü 6 ay içinde  bırakarak ada devleti Morityus’a devretmesini talep eden karar kabul edilmişti.
BM Genel Kurulu kararları “tavsiye” niteliğinde olmasına ve yasal  bağlayıcılığı bulunmamasına rağmen uluslararası arenada siyasi ağırlığı nedeniyle  önemseniyor.
Uluslararası Adalet Divanı (UAD) da 25 Şubat’ta İngiltere’nin Chagos  Takımadalarını kontrol etmesinin yasa dışı olduğuna ve Chagos’u  Morityus’a iade  etmesine karar vermişti ancak yasal bağlayıcılığı bulunmayan UAD’nin kararları da  tavsiye niteliği taşıyor.
Chagos Takımadaları
İngiltere, 1814 yılından beri kontrol ettiği  Morityus’a BM’nin  baskısı üzerine 1968’te bağımsızlığını verdi ancak bundan 3 yıl önce Chagos  Takımadaları’nı ülkeden ayırarak elinde tutmaya devam etti.
İngiltere, Chagos Takımadalarının en büyüğü olan mercan ada Diego  Garcia’yı ise 1966’da ABD’ye kiraladı. ABD, üs olarak kullandığı bu adayı, 2036  yılına kadar elinde tutabilecek.
Hint Okyanusu’nun tam ortasında yer alan ve sadece askeri araçlarla  ulaşılabilen Diego Garcia Üssü, Soğuk Savaş’tan, Kuveyt’i işgal eden Irak’a karşı  düzenlenen 1991’deki Çöl Fırtınası Operasyonuna, 11 Eylül’den hemen sonra Ekim  2001’de Afganistan’da Taliban’a yönelik hava saldırılarına kadar pek çok  operasyonda önemli rol oynadı.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla