EĞİTİMSON DAKİKA

MEB, Türkçe dört beceriyi ölçen ilk e-sınavı tamamladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride yeterliliklerini ilk kez ölçen Türkçe e-sınavın ilk pilot uygulamasını yaptı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, dört beceride Türkçe sınav yapabilmeyi hedef olarak belirlediklerini  söyledi.
Bu hedefin yerine getirilmesi için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav  Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının sınavın  içeriği ve soru hazırlama süreçlerini birlikte yürüttüğüne işaret eden Özer,  Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının da sınav için özel yazılım hazırladığını ve  bilgi teknolojisi altyapısını tamamladığını belirtti.
Sınavın uygulanma sürecine ilişkin bilgi veren Özer, şunları kaydetti:
“Başlangıçta 15 ili pilot uygulama için seçtik ve mart ile nisanda  pilot uygulamayı başarılı şekilde tamamladık. Seçilen 15 ilin milli eğitim  müdürleri hem uluslararası standartlarda e-sınav salonlarının oluşturulmasında  hem de sınavın sorunsuz uygulanmasında büyük emek verdi. MEB olarak, ilk kez  Türkçe dört beceriyi ölçebilen bir sınavı yapabilmiş ve uygulayabilmiş olmaktan  büyük memnuniyet duyuyoruz.”
Özer, “Bir taraftan 15 ildeki pilot uygulamanın sonuçlarını  değerlendirme çalışmaları devam ederken diğer taraftan sınavın kapsamını 81 ile  çıkarabilmek için de çalışmalara başladık. Yıl sonuna kadar 81 ilde de uygulamayı  tamamlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.
Mahmut Özer, 7. sınıfta başlattıkları pilot uygulamayı diğer  kademelere de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.
 Öğrenciler, ilk kez Türkçe e-sınava girdi
Milli Eğitim Bakanlığınca, ilk kez okuma, yazma, konuşma ve dinleme  olmak üzere dört beceride yeterlilikleri ölçen Türkçe e-sınavın pilot uygulaması  için 15 il seçildi. İlk uygulama Ankara’da 19 Mart-8 Nisan’da 9 okuldan 350  yedinci sınıf öğrencisinin katılımıyla yapıldı.
Adıyaman, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep,  İstanbul, Konya, Kütahya, Muğla, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon’da ise 24-26  Nisan’da gerçekleştirilen pilot uygulamaya, toplam bin 547 öğrenci katıldı.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla