MANSETSON DAKİKA

İdlib ile ilgili müthiş tarihi belge

Tarih ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Enes Demir tarafından kaleme alınan “Yeni Belgeler Işığında Misak-ı Milli” başlıklı kitapta, İdlib’e ilişkin ilk kez yorumlanan tarihi belgeler üzerinden İdlib’in demografik ve stratejik önemi ile İdlib’deki Türk varlığına ilişkin önemli detaylar ortaya konuldu.

Fransızların Antep’i işgal girişimlerine karşı Ankara Hükümeti, 96 yıl önce de top ve tüfekle donatılmış bir Türk birliğini İdlib’e sevk etmişti. Tarih ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Demir, “İdlib, Osmanlı Devleti’nin asırlarca yönettiği ve Misak-ı Milli sınırlarına dahil bir bölge. Türkiye’nin, sınırında da yer alan bu bölge ile tarihi gönül bağları ve alakası var. Bu askeri intikal tarihi mirasa da uygun bir eylemdir” dedi.

Tarih ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Enes Demir tarafından kaleme alınan “Yeni Belgeler Işığında Misak-ı Milli” başlıklı kitapta, İdlib’e ilişkin ilk kez yorumlanan tarihi belgeler üzerinden İdlib’in demografik ve stratejik önemi ile İdlib’deki Türk varlığına ilişkin önemli detaylar ortaya konuldu.

İNTİKALE IŞIK TUTACAK TARİHİ BİLGİLER

“Yeni Belgeler Işığında Vazgeçilmeyen Topraklar Misak-ı Milli” isimli kitabında, İdlib’deki çatışmazlık bölgesine gerçekleştirilen intikale ışık tutacak tarihi bilgilere yer verdi.

 

TÜRK BİRLİĞİ İLK KEZ NE ZAMAN İDLİB’E SEVK EDİLDİ

Türkiye sınırlarının güvenliği konusunda büyük önem taşıyan İdlib’in tarihine ilişkin önemli detayların bulunduğu kitapta, 96 yıl önce Ankara Hükümeti’nin Fransızların Antep’i işgal girişimlerine karşı, top ve tüfekle donatılmış bir Türk birliğini İdlib’e sevk ettiği hatırlatıldı.

 

İDLİB’DEKİ TÜRK VARLIĞINA İLİŞKİN ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER

Kitapta, İdlib’in demografik ve stratejik önemi ile bölgedeki Türk varlığıyla ilgili bilgilere de yer verildi. Şehir merkezi ile Eriha, Maretü’n-Numan, Cisr-i Şugur, Maretü’l-Misrin, Han Şeyhun, Sermin, Saragib, Kifri Nubl gibi önemli yerleşim merkezlerini barındıran ve Suriye’nin 13 bölgesinden biri olan İdlib’in geniş bir alanı kapsadığına vurgu yapılan kitapta, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilen bölgenin 402 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kaldığı anlatıldı.

 

MİSAK-I MİLLİ SINIRLARINA DAHİL BÖLGE İÇİNDE

İdlib’ın Halep Vilayeti’nin güney sınırında, Misak-ı Milli sınırlarına dahil bir bölge olduğuna işaret edilen kitapta, milli mücadelenin başlamasıyla bölgede Fransız işgaline karşı büyük bir direniş başladığı kaydedildi.

Direnişe ait tarihi belgelerin fotoğraflarına yer verilen kitapta, Fransızların 1920’li yıllarda Antep ve çevresini kuşatma altına almaya başladıkları, bunun üzerine Ankara Hükümeti’nin Kuvayımilliye hareketini örgütleyerek bölgeye yardım gönderdiği belirtildi.

Kitapta Antep’in savunmasının İdlib’den başladığı, bölgedeki Türk ve Arap Kuva-yı Milliye birliklerinin, Ankara’nın yönetimindeki Halep Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine bağlı olarak hareket ettikleri ve Fransızları İdlib’de oyalamaya ve zayiat verdirmeye çalıştıkları aktarıldı.

OCAK 1921’DE 10 YÜK CEPHANE!

İdlib’teki bu kritik mücadele üzerine Mustafa Kemal Paşa başkanlığındaki Ankara Hükümeti’nin İdlib’e Ocak 1921’de 10 yük cephane gönderdiğine dikkat çekilen kitapta, şunlar kaydedildi:

“Bu dönemde birçok makineli top ve tüfekle donatılmış bir Türk müfrezesi de İdlib’e sevk edilmiştir. Ankara’nın emriyle Adana Cephesi Kumandanlığından gelen bu yardımlar sayesinde Mayıs 1921’de İdlib’deki Kuva-yı Milliye birlikleri Fransızları, garnizonlarında kuşatmış ve Antep’e takviye gönderilmesini engellemiştir.”

“BU ASKERİ İNTİKAL TARİHİ MİRASA DA UYGUN BİR EYLEMDİR”

Yazar Enes Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sınır güvenliğinin beka meselesi olduğunu dile getirdi. Demir, Türkiye’nin bu hamlesinin aynı zamanda IKBY referandumuna karşı bölgede tesis edilmeye çalışılan büyük planlara da bir mesaj niteliğinde olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bu girişimiyle yeni bir göç riskini minimize ettiğini ifade eden Demir, “İdlib, Osmanlı Devleti’nin asırlarca yönettiği ve Misak-ı Milli sınırlarına dahil bir bölge. Türkiye’nin, sınırında yer alan bu bölgeyle tarihi gönül bağları ve alakası var. Dolayısıyla bu askeri intikal tarihi mirasa da uygun bir eylemdir.” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla