GÜNDEMMANSETSON DAKİKA

HDP’li eski vekilin gri listedeki oğluna 27 yıla kadar hapis istemi

Suriye’den paramotorla geldiği Amanoslarda yakalanan PKK’lı terörist Yoldaş Selim Çelik hakkında, 27 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Eski HDP milletvekili firari Demir Çelik’in oğlu olan terörist, PKK kamplarında eğitim aldığını itiraf etti.

19 Ekim’de düzenlenen operasyonda, Suriye’nin Münbiç bölgesinden paramotorla Amanoslar’a inen iki teröristten biri etkisiz hale getirilmiş diğeri yakalanmıştı.

Gri kategoride aranan “Savaş” kod adlı PKK’lı terörist Yoldaş Selim Çelik hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi ve 27 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

“Motor parçaları Avrupa’dan geldi”

Örgütün kullandığı paramotorlarla ilgili ifadeleri iddianamede yer alan terörist Çelik, araçların motor parçalarının Avrupa’dan monte edilmeden geldiğini anlattı.

Terörist Çelik, paramotorların 40 litrelik yakıt kapasitesinin 70 litreye çıkarıldığını ve böylece paramotorun 240 kilometre menzile kadar ulaşabildiğini de söyledi.

“Paramotorla Münbiç’ten havalandık”

Amanoslar’da yuvalanmaya çalışan örgütün, paramotorlarla izlediği yol da iddianameye girdi:

“28 Eylül 2020’de Aydın ve Harun Münbiç’ten paramotorla havalandılar. 9 Ekim’de de benle Zinar, Münbiç’ten havalandık. Cep telefonuna yüklü olan programla Amanoslar’da dağ zirvesindeki boş alana indik. Daha sonra Aydın ve Harun ile buluştuk.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla