EKONOMİGÜNDEMMANSETSON DAKİKA

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: Yapısal reformları hayata geçireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonun kalıcı olarak düşük tek haneli seviyelere indirilmesinin temel hedef olduğunu belirterek, "Yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda yapısal reformları hayata geçireceğiz." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı.

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın uzun süre Plan ve Bütçe Komisyon başkanlığını yürüttüğünü anımsatarak, yeni görevinde başarılar diledi.

Bakan Elvan, sunumuna başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Tüketim, yatırım ve ihracattaki toparlanma eğiliminin büyümeyi pozitif etkilemesini, 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Bakan Elvan, “Yerli ve uluslararası girişimciler için yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda yapısal reformları hayata geçireceğiz.” ifadesini kullandı.

Elvan, COVID-19’un olumsuz etkilerini gidermek amacıyla 29,4 milyar lira vergi ödemesiyle 40 milyar liralık sosyal güvenlik prim ödemesini ertelediklerini söyledi.

Bakan Elvan’ın açıklamasından öne çıkanlar:

Şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı bir biçimde uygulayacağımız ekonomi politikalarıyla ülke risk priminin azaltılmasını sağlayacağız.

Girişim Sermayesi Fonlarına doğrudan kaynak aktarımı ile 2023 sonuna kadar 2 milyar lira tutarında kaynak taahhüdünde bulunmayı hedefliyoruz.

Ülkemiz salgının şok dalgasından küresel ölçekte en az hasarla çıkan ülkeler arasında yer almıştır.

2020 yılının ikinci yarısında ekonomik aktivitede görülen toparlanma eğiliminin devam ederek 2021 yılında da sürmesi hedeflenmekte.

2022 ve 2023 yıllarında istikrarlı bir büyüme dönemine gireceğiz.

Enflasyonun kalıcı olarak düşük tek haneli seviyelere indirilmesi temel hedef.

Öngörülen kredi talepleri ve gerçekleştirilmesi planlanan projeler dikkate alınarak
2021 yılı için her iki limiti de 4,5 milyar dolar olarak belirledik.

Önümüzdeki dönemde küresel salgının etkilerinin azalacağı ve yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemine gireceğiz. Fiyat istikrarını sağlayacak, mali disiplini koruyacak, para ve maliye politikalarında eşgüdümü artıracak, yatırım ortamını iyileştirecek, üretim odaklı gelir oluşturma potansiyelini yükseltirken salgının olumsuz etkilerini giderecek ekonomik ve sosyal dönüşüm programlarını hayata geçireceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla