DÜNYAGÜNDEMMANSETSON DAKİKAYAŞAM

Gürcistan’da tansiyon yükseliyor: Muhalefet lideri Melia’nın gözaltına alınması protesto edildi

Başkent Tiflis'te ana muhalefet lideri Birleşik Ulusal Hareketi Başkanı Nika Melia'nın, özel kuvvetlerce düzenlenen operasyonla gözaltına alınması protesto edildi.

Melia, sabah saatlerinde partisinin merkez ofisine düzenlenen ve yüzlerce polisin katıldığı operasyonla gözaltına alındı. Ardından bu olaya tepki gösteren partinin çok sayıda destekçisi ve çeşitli muhalefet partilerin liderlerinin katıldığı protesto gösterisi başladı.

Hükümet binasının karşısında toplanan göstericiler, buradan parlamento binasının önüne yürüdü.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Şota Rustaveli Caddesi’ni kapatan protestocular, parlamentonun karşısında çadırlar kurdu ve nöbet tutmaya başladı.

Gösteri sırasında konuşan muhalefet partilerinin liderleri de hükümetten Melia’nın serbest bırakılmasını ve ülkede erken parlamento seçimlerin yapılmasını talep etti.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Başbakan Garibaşvili açıklama yaptı

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Melia’nın tutuklanmasıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Güvenlik güçlerinin kanuna göre davrandığını, kimsenin zarar görmediği başarılı bir operasyonun düzenlendiğini ifade eden Garibaşvili, hükümetin de Anayasaya uygun yasal adımlar attığını vurguladı.

Nika Melia ne ile suçlanıyor?

Gürcistan’da 20 Haziran 2019’da 26’ncı Ortodoks Parlamentolar Arası Genel Asamblesi’nin oturumunda, Rus Komünist Partisi Üyesi ve Rusya Devlet Duması Milletvekili Sergei Gavrilov’un Parlamento Başkanı’nın koltuğuna oturması, binlerce kişi tarafından protesto edilmişti.

Melia, protestocuları kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alınmış, sonrasında kefaletle serbest bırakılmıştı. Fakat kefaleti ödemeyen Melia hakkında yeniden gözaltı kararı alınmıştı.

Başsavcılığın talebi üzerine, dün yapılan olağanüstü parlamento oturumunda, çoğunluğa sahip iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, Melia’nın vekilliğinin düşürülmesi yönünde oy kullanmıştı.

Kendisi teslim olmadı

Tiflis Şehir Mahkemesi de Melia hakkında gözaltı kararı almış ancak ana muhalefet lideri, polise teslim olmamıştı.

Melia, kendisini desteklemek üzere partisini ziyaret eden muhalefet liderleri ile düzenlediği ortak basın toplantısında, mahkeme kararını kabul etmediğini ve polise teslim olmayacağını açıklamıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla