GÜNDEMSON DAKİKA

Bakanlık fotoğraf yayınladı: Güvenli Bölge’de ilk uçuş

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’de Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge birinci safha uygulamaları kapsamında, Türk-ABD’li komutanların iştirak ettiği ilk ortak helikopter uçuşuna ait fotoğrafı paylaştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın daha önce yaptığı açıklamada ABD ile varılan Güvenli Bölge planı kapsamında Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasiteyle faaliyete başladığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından bu kapsamda gerçekleştirilen ilk helikopter uçuşuna ait fotoğraf paylaşıldı. Bakanlık, hesabından yapılan paylaşımda “Suriye’de Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge birinci safha uygulamaları kapsamında, Türk-ABD’li komutanların iştirak ettiği ilk ortak helikopter uçuşu bugün gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

BAKAN AKAR AÇIKLAMIŞTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Ege Ordu Komutanlığında yaptığı denetlemelerde son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştı. Bakan Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile 21 Ağustos’taki telefon görüşmesinde güvenli bölgeye ilişkin planın birinci aşamasının başlamasına yönelik mutabakata varıldığını hatırlattı. Güvenli bölgenin, takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulmasının planlandığını ifade eden Akar, şunları söylemişti:

“Bu konudaki koordinasyon ve müşterek çalışmalarımız devam ediyor. ABD Savunma Bakanı Esper ile telefon görüşmemizde planlamanın birinci aşamasının başlatılması ve ileri aşamaların ele alınması için askeri heyetlerin tekrar Ankara’da bir araya gelmesi konusunda mutabık kalmıştık. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasiteyle faaliyete başladı. Merkezin komutası Türk ve ABD’li birer general tarafından yürütülüyor. Birinci safha faaliyetleri ile ilgili sahada uygulamalara geçildi. Bu kapsamda 14 Ağustos’ta ilk İHA uçtu. İlk ortak helikopter uçuşu bugün öğleden sonra yapılıyor. Ayrıca teröristlere ait mevzilerin ve tahkimatın tahribine de başlandı.”

KAYNAK: HABER7
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla