ANKARAGÜNDEMMANSETSON DAKİKAYURT HABERLERI

Ankara’da sağlık çalışanlarına ikinci saldırı: 5 gözaltı

Ankara’da hasta yakınları, sağlık çalışanlarına saldırı girişiminde bulundu. Sağlık çalışanlarının, kapının arkasına tıbbi cihazlarla barikat kurarak kendilerini korumaya aldıkları anlara ilişkin olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık çalışanlarına düzenlenen saldırının bir benzeri de dün gece saatlerinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi’nde yaşandı.

Geçirdiği kaza sonucu çocuk yoğun bakım servisine kaldırılan hastanın yakınları, bilinmeyen bir nedenle sağlık çalışanlarına karşı saldırı eyleminde bulundu. Sağlık çalışanları da yoğun bakımda kapının arkasına tıbbi cihazlarla barikat kurarak kendilerini korumaya aldı.

Hasta yakınlarına ilk müdahaleyi özel güvenlik görevlileri yaptı. Daha sonra gelen polis ekiplerinin müdahalesiyle hasta yakınları sakinleştirildi. Olaya karışan 5 kişi gözaltına alındı.

“Sağlık emekçilerine şiddeti kınıyoruz”

Sağlık çalışanlarının tıbbi cihazlarla barikat kurup, korku içinde beklerken çekilen görüntüleri, sosyal medyada paylaşıldı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) sosyal medya hesabından söz konusu olaya ilişkin videolar paylaşılarak, duruma tepki gösterildi. ‘Sağlık emekçilerine yönelik şiddeti kınıyoruz’ notu ile paylaşılan mesajda, “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Servisinde dün akşam hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayan ve kapıları tutarak kendilerini korumaya çalışan sağlık emekçilerine yönelik şiddeti kınıyoruz. Sağlıkta şiddete karşı mücadelemiz devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Bilim kurulu üyesi kınadı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Akın Kaya ise saldırıyı Twitter hesabından kınadı.

Kaya, “Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde dün gece sağlık çalışanlarımıza yapılan çirkin saldırı ve şiddeti kınıyoruz. Olayla ilgili adli süreçler başlatılmış olup suçluların gerekli cezayı almalarını bekliyoruz” dedi.

Bu ilk değil

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de geçen 22 Eylül’de hasta yakınları yine sağlık çalışanlarına saldırmıştı. Sağlık çalışanları, saldırıdan korunmak için kapının arkasında barikat kurmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca olayla ilgili başlatılan soruşturma sonunda iddianame düzenlenmiş ve olaya karışan 5 kişi hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu malına zarar vermek’ suçlarından 8 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla