GÜNDEMPOLİTİKASON DAKİKA

Ankara’da önemli zirve Erdoğan Putin Ruhani üçlü zirvesi yapılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran lideri Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile üçlü zirvede bir araya geldi. Suriye meselesinin görüşüleceği zirve öncesi Erdoğan önce Ruhani’yle arkasından da Putin’le görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Çankaya Köşkü’nde düzenlenen “Türkiye- Rusya Federasyonu- İran Üçlü Zirvesi” öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Vilademir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ortak açıklama yaptı.

Erdoğan açılış konuşmasını yaptı

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Astana Platformu, Suriye’deki yangının söndürülmesi için etkili çözümler üretebilen ve somut adımlar atabilen yegane girişimdir. Astana süreci zirvelerimiz önemli başarılara imza attı. Üç ülke olarak iş birliğimizi derinleştirdik. Ayrıca Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün muhafazası, sahada sükunetin korunması, ihtilafa kalıcı bir siyasi çözüm bulunması noktasında tam bir mutabakat içindeyiz. Fırat’ın doğusundaki terör bataklığını kurutarak bu yöndeki çabalarımızı birlikte yeni bir merhaleye taşıyacağız. Suriye’de barışın sağlanması için daha fazla sorumluluk üstlenmemiz, elimizi taşın altına daha çok koymamız gereken bir dönemdeyiz.” açıklamasında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Astana süreci işbirliğine odaklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sonrası söz alan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye için üçlü zirvenin 5’inci kez yapıldığı belirterek, “Teröristlerin kontrolündeki bölgeler azalmadığı gibi inanılmaz bir artış göstermiştir. Değerli cumhurbaşkanıları biz şu ana dek Suriye halkının her türlü baskıya ve dış müdahaleye maruz kalmadan kendi geleceğini belirlemesi amacıyla 5. kez bir aya geliyoruz. Gerginliğin azaltılması, sığınmacıların geri dönmesi tutuklularındeğişimi yani Suriye’nin onarılmasıdır. Özgür ve bağımsız Suriye. İşgal ve dış tehditlerden uzak terörden arındırılmış bir Suriye için buradayız. Suriyeli sığınmacıların tekrar evlerine dönmeleri, onları misafir eden ülkeler için de iyi olacaktır. Suriyeli sığınmacıların bir an önce yurtlarına ve yuvalarına geri dönmesini sağlamak amacıyla gerekli zemini oluşturabiliriz. Suriye’nin mevcut anayasasını gözden geçirmek, mevcut krizin sonlandırılmasında önemli bir rol oynayabilir.” dedi.

Putin: Ortak çabalarımızla Suriye’de şiddet seviyesi azalmıştır

Ruhani’nin konuşmasının ardından söz alan Rusya lideri Vilademir Putin de ortak çabayla Suriye’de şiddet seviyesinin azaldığını belirterek, “Suriye’de istikrar ortak çabamızla arttı. 1,3 milyon Suriyeli yerlerine döndü” dedi.

Zirvenin ana gündem maddesi

Zirvenin ana gündem maddesi; Türkiye destekli muhaliflerin elinde kalan son bölge İdlib. Suriye ordusu, Türkiye sınırındaki İdlib’de, El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el Şam (HTŞ) örgütü ve onunla bağlantılı gruplarla savaştığını söyleyerek son dönemde saldırılarını artırdı. İdlib’de yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Ankara, halihazırda başlayan göçmen akınını engellemek için hem Rusya’ya operasyonları durdurması yönünde, hem de Avrupa’ya güvenli bölge kurma konusunda destek vermesi yönünde çağrı yapıyor.

Astana formatında “Beşinci Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

Gün boyu neler yaşandı?

Erdoğan ilk olarak Hasan Ruhani ile buluştu. Bugün öğlen saatlerinde başlayan baş başa görüşmenin ardından Erdoğan, Putin’le de bir araya geldi. Dünyanın gözü bu zirveden çıkacak kararlarda olacak. İşte dünyanın da takip ettiği kritik zirveden gelişmeler:

Erdoğan- Putin görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve öncesi Putin’le yaptığı görüşme sona erdi heyetlerarası görüşmelere geçildi.

Putin, Çankaya Köşkü’nde

Putin Zirve için Çankaya Köşkü’ne geldi. Erdoğan Putin’i kapıda karşıladı. Karşılamanın ardından ikili görüşme başladı.

Putin’in uçağı Ankara’ya indi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i taşıyan uçak Ankara Esenboğa Havaalanına iniş yaptı. Rus Lider buradan Çankaya Köşkü’ne geçecek.

Erdoğan Ruhani görüşmesi sona erdi

Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde Hasan Ruhani ve beraberindekilerle heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye iki ülkeden çok sayıda bakan hazır bulundu. Görüşme yaklaşık iki saat sürdü.

Erdoğan-Ruhani görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Türkiye-İran-Rusya Üçlü Zirvesi öncesi baş başa görüşmesi başladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Çankaya’da

Suriye konusunda yapılacak üçlü görüşmeler için İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Çankaya Köşkü’ne geldi. Ruhani’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıladı. İlerleyen saatlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Çankaya Köşkü’ne gelerek zirveye katılacak.

Hangi konular görüşülecek?

Ankara’da görüşecek Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin gündeminde, şubatta gerçekleştirdikleri üçlü görüşmede olduğu gibi yine İdlib yer alacak. Zira İdlib, Suriye’de militanların elinde kalmış olan son bölge. Burasının kontrolünü elinde tutan Heyet Tahrir el Şam, her üç ülke tarafından da terör örgütü kabul ediliyor. O nedenle İdlib için alınan ateşkes kararları bu militanlar için geçerli değil, ancak bölgede yaşayan çok sayıda sivil İdlib’deki durumu karmaşıklaştırıyor.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki durum ne olacak?

Bunun yanında, Suriye’nin kuzeydoğusundaki durum da liderlerin gündeminde olacak. Türkiye Fırat’ın doğusunda yer alan bu alanda güvenli bölge oluşturmak için Batılı ülkelere çağrı yapıyor. Rusya ise başından beri herhangi bir güvenli bölge oluşturulması halinde burasının kontrolünün Ankara’nın istediği gibi Türk güçlerde değil, Suriye ordusunda olması gerektiğini söylüyor.

Suriye’nin yeni anayasası tartışılacak

Ankara’daki üçlü zirvenin bir diğer günden maddesiyse, Suriye’nin yeni anayasasını hazırlayacak komitenin oluşturulmasına ve çalışmalarına başlamasına yönelik yapılmış olan hazırlıklar. Komitede yer alacak hükümet temsilcileri ile muhalifleri içeren liste onaylandı. Ancak komitenin bağımsız kanadında yer alacak birkaç isim konusunda hala mutabık kalınmış değil. Ankara’daki görüşmenin bu konuda da ilerleme sağlanmasına vesile olması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla