YAZARLAR

ADALETİ YOLLARDA ARAYAN ADAM

Bildiğimiz üzere CHP’li milletvekili Enis BERBEROĞLU MİT tırları ile ilgili olan davada hapis cezasına mahkum oldu. Ancak yargılama süreci hala sona ermiş değil. Hukuk sistemimizde istinaf ve temyiz mercileri bulunup, ayrıca Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne iç hukuk yollarının tüketilmesi ve başka birtakım durumlarda bireysel başvuruda bulunulabiliyor.

Bizim burada asıl değinmek istediğimiz nokta ise daha farklı…

Çünkü herkesin adaletten dem vurduğu ancak adaleti herkesin kendine göre yorumlama zihniyetine sahip olduğu bir durum hakim. Ülkede herkes adaletin gerekli olduğuna inanıyor lakin kendisi gibi düşünmeyen, kendisinden farklı yaşayan, farklı inanan, kendisine benzemeyen diğer herkesi de adaletsizliğe uğradığı zaman görmezden gelen, duyarsız kalan, ”bana ne?’‘ diyen, düşüncesinden kendisini alamayan anlayışa sahip.

Chp genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU ve diğer partililer bir anda kendi milletvekilleri hapis cezasına çarptırılınca ”ADALET”i hatırlayıverdiler. Sözde adalet için birtakım eylemler organize etmeye başladılar. Ankara’dan İstanbul’a yürüyüşe geçtiler milleti sokağa çağırdılar, bas bas adalet diye sokaklarda çığırtkanlık yapmaya başladılar.  Bir taraftan da yeni darbe olacağına dair söylemler ortalıkta dolanmaya başladı.

Eğer çözüm sokakta aranacaksa TBMM niye var? Niye siyasi partiler var? Niye seçimler yapılıyor? Sorunların çözüm yeri sokak mıdır? Gelinen nokta ne yazık ki endişe verici. Ayrıca hak aramak isteyenler Ankara’ya yürürken CHP niye İstanbul’a yürüyor? Anlam vermek çok zor. Geçmiş dönemlerde Zonguldaklı maden emekçileri Ankara’ya yürümüşlerdi. Sebebi ise emeklerinin karşılığını almak ve çalışma şartlarının iyileştirilmesiydi. Yani haklı bir yürüyüştü. çünkü onlar siyasetçi değil emekçiydi, haklarını bu şekilde arayabilirdi.

Fakat CHP’nin yürüyüşü ise tamamen zırvalık. Zaten ana muhalefet partisisin, mecliste en fazla sandalyeye sahip olan ikinci partisin. Niye çözümü mecliste aramıyorsun? Dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyenler arasında sende vardın. Ne çabuk unuttun? Kaldı ki yargının kararlarına niye itiraz ediyorsun, yargıyı niye hedef alıyorsun? biraz saygılı ol! Eğer iktidarın yargıyı baskı altına aldığına inanıyorsan, yargının siyasalaştığını söylüyorsan, kusura bakma sorumlusu da sensin.

Muhalefet partisinin görevi laf ebeliği yapmak değildir, adı üzerinde muhalefet yapmaktır, hükümeti denetlemektir. Ancak sen CHP olarak muhalefet olmayı yanlış biliyorsun. yanlışa yanlış doğruya doğru demediğin sürece daha çok Ankara-İstanbul yaparsın daha çok yollar tepersin. Yollar yürünmekle aşınmaz Gandi KEMAL ! Ama meclisteki koltuklar aşınır. Koltuğunda otur, adam akıllı yapman gerekeni yap.

Ülkemizin zor durumlardan geçtiği aşikar. Ülkemizi çatışma ortamına sürükleme, demokratik yollardan çözüme ulaşmayı dene. söylediklerin de dosdoğru olsun. çıkıp bu darbe kontrollü darbe deme. Öyle olduğunu da biliyorsan çık ispatla. İşkembe-i kübradan sallama, laf salatası da yapma vatandaşa. Millet olarak her geçen gün biraz daha yıpranıyoruz. Artık boş lafları dinleyecek tahammülümüz kalmadı. Yalandan bu kadar nefret ettiğimiz bir dönem de olmadı. 

Uzun lafın kısası evet adalet herkese lazım ama önemli olan adaletin göreceli olmaması, birinin adaletinin diğeri için de adalet olması gerekir. Osmanlı imparatorluğunun Adalet Çarkı’nın bozulmasıyla hızlı bir şekilde çöküşe geçtiğini ve parçalandığını unutmayalım.

Son olarak da Adaletin mülkün yani devletin temeli olduğunu unutmayalım. Çünkü yaşanacak başka bir Türkiye Cumhuriyeti’miz yok ve yaşamak istediğimiz başka bir Türkiye de yok…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Araç çubuğuna atla