HESABIM
Üye Ol

Yerli ve Milli Savunma Sanayimizin Yeni Yıldızı “Huğlu”

Yerli ve Milli Savunma Sanayimizin Yeni Yıldızı  “Huğlu”
Haberin Tarihi: 13 Mart 2018

3.000 nüfuslu Huğlu Mahallesi sakinlerinin yüzyıllık av tüfeği imalat geleneğini başarıyla geliştiren Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, dünya savunma sanayi pazarının önemli oyuncularından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ulusal ve uluslararası pazarlarda birçok başarı elde etmiş olan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, T.C. Savunma Bakanlığı’ndan aldığı yivli setli av tüfeği üretimi izin belgesiyle seri üretime hazırlanıyor.

Konya’nın Beyşehir ilçesinin şirin mahallerinden Huğlu, dünya savunma sanayisinin yeni yıldızı olma yolunda çok önemli bir aşamayı daha geride bıraktı. Yüzyıllık av tüfeği imalatı serüvenini bir başarı öyküsüne dönüştürmüş olan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi,iki yıllık AR-GE ve deneme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte T.C. Savunma Bakanlığı’ndan yivli setli av tüfeği üretimi izin belgesini aldı. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Başkanı Naci Tanık, bu izin belgesiyle keskin nişancı tüfeği olarak savunma sanayiine, yivli av tüfeği olarak da sivil pazara hitap edebilecek silahın seri üretimine başlamaya hazırlandıklarını açıkladı.

ULUSLARARASI ÇAPTA BİR ÜRÜN

Ürün gamı Süper Poze, Çifte Kırma, Trap/Skeet, Tekli Kırma, Yarı Otomatik, Pompalı, Lüks ve Özel Koleksiyondan oluşan ve Türkiye’de olduğu gibi dünya çapında da beğenilen Huğlu markası, yivli setli av tüfeğiyle uluslararası pazarlardaki ağırlığını artıracak. ABD başta olmak üzere aralarında Fransa, İtalya, İngiltere, Norveç, Rusya, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gana ve Lübnan’ın da bulunduğu 50 ülkeye ihracat yapan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, yivli setli av tüfeği üretimi sayesinde ihracat hacmini artırma fırsatını da elde edecek.

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi’nin yeni ürünü olan yivli av tüfeği, Ovis, .308 cal olarak üretilmiş, 3+1 kapasiteli boltaction mekanizmasıyla çalışıyor. Benzer ürünlerle karşılaştırıldığında 600-2.000 gram arasında değişen ayarlanabilir tetik ağırlığı sayesinde atıcıya büyük avantajlar sağlayan Ovis, çift tırnaklı şarjör tutucu sistemi sayesinde tutukluluk gibi riskleri en aza indiriyor. Tüfek, altı adet kilitli mekanizması sayesinde güvenlik ve sağlamlık açısından da bir adım öne çıkıyor.

HEDEF YIL: 2018

Kooperatif Başkanı Naci Tanık bu gelişme ile halen 380 üyesi ve 298 çalışanıyla 17.000 metrekarelik kapalı alanda sürdürdükleri üretimi, hâlihazırdaki fabrikadan daha büyük bir alana sahip olacak ek binaya taşıyacaklarını belirtti. Yivli tüfek seri imalatı için makine yatırımlarına ağırlık verdiklerini vurgulayan Tanık, yeni fabrika binasında Kasım 2018 itibarıyla başlamayı imalata hedeflediklerini de bildirdi.

2017 yılında yüzde 35’lik büyüme ile hem iç pazarda hem de dış pazarda satışlarını artırdıklarınıanlatan Naci Tanık, yivli tüfek imal izninin yanı sıra yeni fabrika binası ve makineler sayesinde 2018 yılında yüzde 25 oranında büyüme öngördüklerini ifade etti. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Başkanı Naci Tanık, yivli av tüfeğini tam anlamıyla seri imalata

geçirdikten sonra savunma sanayiine yönelik yeni projeler geliştirmeye devam edeceklerinin de altını çizdi.

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi hakkında:

Huğlu’nun başarı hikâyesi, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda silahtamir ve bakımıyla ilgili görev yapan HuğluluMustafa Çavuş’un silahlara duyduğu ilginin bütün köye yayılmasıyla başlamıştır. Huğlu halkının zanaatkâr yönü silah tamirinden imalatına uzanan yolda tamamen açığa çıkmış ve yivsiz av tüfeği imalatı en yaygın iş kolu haline gelmiştir. Bireysel üretim ve sivil pazara satışa dayalı olarak sürdürülen tüfek zanaatkârlığı, devletin sivil silah üreticilerinin tek çatı altında toplanması yönündeki kararıyla 1962 yılında kurulan Sınırlı Sorumlu Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi çatısı altında devam etmiştir. 165 üye ile kurulan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi halen 380 üyeye sahiptir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın