HESABIM
Üye Ol

Uzmanlar endişeli: Dünyayı sıcak günler bekliyor

Uzmanlar endişeli: Dünyayı sıcak günler bekliyor
Haberin Tarihi: 7 Ağustos 2018

Araştırmacılar dünyayı gelecekte sıcak günlerin beklediğini açıkladı. Uluslararası bir çevre araştırmasına göre, gelecekte dünyadaki sıcaklığın, sanayileşme öncesi döneme göre 5-6 derece artması tehlikesi var.

KARAR/FRANKFURT 
Uzmanların iddiasına göre Paris İklim  Anlaşmasında öngörülen koşulların ( Uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2 derecenin altında kalmasının sağlanması) gerçekleşmesi durumunda bile dünyanın daha da ısınması engellenemiyor. ABD’de yayınlanan Proceedings of the National Academy of Scienes (PNAS) isimli dergide açıklanan araştırma sonuçlarına göre küresel sıcaklık sanayileşme öncesi döneme göre 5-6 derece arasında daha sıcak olacak.

DENİZ SEVİYESİ 10 İLA 60 METRE ARTACAK

Uzmanlar,  dünyanın bu zamana kadar dünya eko sisteminde  faydalı ya da neutral olarak değerledirilen 10 faktörün zararlı hale gelebileceği konusunda uyarıyor. Gelecekte atmosfere insanlığın bu zamana kadar ürettiğinden fazla karbondioksit gazı ve Metan gazı yayılma tehlikesi bulunuyor. Bu senaryonun gerçek olması durumunda sadece yeryüzünün ısısı artmayacak, deniz seviyesi de 10 ile 60 yükselecek.
Araştırmaya kaleme alan uzmanlardan Hans Joachim Schellnhuber, İnsanlığın coğrafi  bir güç olarak dünyanın coğrafya  sisteminde izler bıraktığını belirterek, ‚‘Bununla dünya sisteminin hassas elementleri bozularsa, küresel ısınma artabilir. Bunun sonucu bu zamana kadar hiç tanımadığımız bir dünya olur’’ dedi. Uzmanlar doğal dengeyi bozan faktörleri şöyle sıralıyor: Rusya, Kanada ve Kuzey Avrupa’da bulunan ve erimek üzere olan sürekli donmuş toprak tabakaları (Permaforst) , Kutuplardaki buzların erimesi, Yağmur ormanlarının azalması.
Bu faktörlerin birbiriyle alakalı olduğu ve birisinin azalmasının diğerinin ortadan kalkmasını tetiklediği bildiriliyor. Araştırmacılar  doğal dengenin bozulmasının sadece  Paris İklim Anlaşması koşullarının sağlanmasıyla engellenemeyeceğini söylüyor.

Bir Yorum Yazın