“Türkiye, Çin’e 80 milyon dolarlık tavuk ayağı ihracatı yapıyor

“Türkiye, Çin’e 80 milyon dolarlık tavuk ayağı ihracatı yapıyor
Haberin Tarihi: 16 Haziran 2019

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Türkiye’nin, tavuk ayağında Çin’e 80 milyon dolarlık ihracat yaptığını bildirdi.

"Türkiye, Çin'e 80 milyon dolarlık tavuk ayağı ihracatı yapıyor
Müjdat Sezer, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2018  itibarıyla beyaz ette yaklaşık 2,5 milyon ton üretim yaptığını söyledi.

Yumurtada artış olmadığını ve bunun düzenli bir miktarda ilerlediğini  ifade eden Sezer, “Kuluçkalık yumurtada ise bu yıl büyük bir artış oldu. Çünkü  dünya piyasalarında kuluçkalık yumurta talebi arttı.” dedi.

Kanatlı et sektöründe dünyada toplam 40 milyar dolarlık bir ticaret  hacmi bulunduğunu ve Türkiye’nin buradan aldığı payın bu yıl itibarıyla 1 milyar  dolar olduğunu belirten Sezer, devamla şunları kaydetti:
“40 milyar dolarlık ticarette en büyük ithalatçı ülkeler, AB  ülkeleridir. İkinci sırada Japonya, üçüncü sırada Çin, sonra da Suudi Arabistan  ve Rusyageliyor. Bizim ihracatta en büyük pazarımız ise Japonya. Oradaki ihracat  potansiyelimiz artıyor ve Japonya gibi bir ülkeye Türk ürünleri rahat bir şekilde  satılabiliyor ama en büyük oyuncu AB. Çin’e iyi çalışılırsa Çin pazarında  olabiliriz. Türkiye beyaz et bakımından kesinlikle A class bir ülke.”
Kanatlı et sektöründe dünyadaki 40 milyar dolarlık ticaretin 5 milyar  dolarının yemeklik, 35 milyar dolarının da beyaz et olduğunu bildiren Sezer,  “Burada esas ticaret beyaz ette dönüyor. Eskiden Türkiye, Brezilya ile rekabet  edemiyordu. Şu anda Türkiye, dünyanın her yerinde Brezilya ile rekabet  edebiliyor.” dedi.
Kaynak: Vatan

Bir Yorum Yazın