HESABIM
Üye Ol

Türkiye Almanya’dan Salih Müslim’in iadesini istedi

Türkiye Almanya’dan Salih Müslim’in iadesini istedi
Haberin Tarihi: 5 Mart 2018

Türkiye, terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslim için Almanya’dan geçici tutuklama ve iade talebinde bulundu.

Prag’da gözaltına alındıktan iki gün sonra serbest kalan terör örgütü PYD eski eş başkanı Salih Müslim, Berlin’de görülmüştü. Bunun üzerine KARAR’ın ‘Her durakta kırmızı bülten’ haberiyle duyurduğu strateji izlendi.

Türkiye, Salih Müslim için Almanya’dan geçici tutuklama ve iade talebinde bulundu.

CUMA GÜNÜ İLETİLDİ

Ankara, 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 13 Mart 2016’da Ankara’da Kızılay Güvenpark’taki otobüs duraklarında bomba yüklü araçla düzenlenen ve 36 kişinin yaşamını yitirdiği, 349 kişinin yaralandığı terör saldırısı sanıklarından Müslim’in iadesine ilişkin Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması kararını Alman yetkililere iletti. Alman yetkililere cuma günü iletilen mahkeme kararında Müslim’in geçici tutuklanması ve iadesi talebinde bulunuldu.

Müslim, Çekya’da gözaltına alındıktan 2 gün sonra serbest bırakılmış ve en son olarak Berlin’de PYD destekçileri tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılmıştı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Salih Müslüm hakkında Ankara Merasim Sokak’ta 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısıyla ilgili 26 Şubat’ta görülen davada da yeni bir ‘kırmızı bülten’ talepnamesi düzenlenmesine karar vermişti.

Hem büyükelçilik hem de istihbarat görevlilerinin takibindeki Müslim’le ilgili gittiği her ülkede bir yargı dosyası açılması planlandığı belirtilmişti.

Bir Yorum Yazın