HESABIM
Üye Ol

Trump, Tillerson’u görevden aldı

Trump, Tillerson’u görevden aldı
Haberin Tarihi: 13 Mart 2018

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden aldı. Yerine CIA Başkanı Mike Pompeo geliyor…

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson yerine CIA Direktörü Pompeo’yu atayacağını duyurdu. CIA’de boşalan göreve ilk kez bir kadın geçiyor. Amerika’nın en saygın gazetelerinden The Washington Post, ABD Başkanı Donald Trump’un Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u görevinden alacağını duyurdu. Habere göre Tillerson yerine CIA Direktörü Mike Pompeo atanacak.

Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevden alınacağını şu tweet’le duyurdu:

 

“CIA Başkanı Mike Pompeo yeni dışişleri bakanımız olacak. Mükemmel işler yapacak. Rex Tillerson’a yaptıklarından dolayı teşekkür ediyorum. (CIA’in Başkan yardımcısı) Gina Haspel CIA’in ilk seçilen kadın başkanı olacak. Hepsine başarılar,” ABD’nin yeni Dışışleri Bakanı Mike Pompeo kimdir, hangi görüşleri savunuyor? ABD Balkanı Donald Trump tarafından Rex Tillerson’un yerine Dışışleri Bakanlığı görevine getirilen Mike Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri’ne subay yetiştiren West Point’teki Askeri Akademi’den 1986 yılında sınıf birincisi olarak mezun oldu. 52 yaşındaki Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump ile benzer dünya görüşlerini paylaşan muhafazakar bir isim olarak biliniyor. Cumhuriyetçi Parti içerisindeki muhafazakar Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.

MIKE POMPEO KİMDİR? Eski bir asker olan Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri’ne subay yetiştiren West Point’teki Askeri Akademi’den 1986 yılında sınıf birincisi olarak mezun oldu. Harvard Üniversitesi’nde hukuk fakültesinden mezun oldu. Soğuk Savaş döneminde orduda görev yaptı Pompeo, Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde’nin devriyesinden sorumlu birlikte görev yaptı. Pompeo, 2010 yılında Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne girdi. Pompeo’dan 15 Temmuz’da skandal tweet İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter’da Türkiye’yi “totaliter radikal diktatörlük” olarak tanımlamıştı. “Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu” ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet’ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

 

Bir Yorum Yazın