HESABIM
Üye Ol

Tehlike geçti! Kontrol altında

Tehlike geçti! Kontrol altında
Haberin Tarihi: 25 Ağustos 2018

Kastamonu’nun Araç ilçesi Tavşanlı köyünde çıkan ve 20 dekar alanını zarar gördüğü orman yangını kontrol altına alındı. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Zeki Temur “Rüzgar yok nem iyi durumda yangın kontrol altında diyebiliriz. Herhangi bir tehlike yok” açıklamasını yaptı. Yaklaşık 12 saat süren yangından geriye inanılmaz görüntüler kaldı.

Kastamonu’nun Araç ilçesi Tavşanlı köyünde çıkan orman yangınında 20  dekar alan zarar gördü.
Ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına Orman  İşletme Müdürlüğü, itfaiye, DSİ 23. Bölge ve Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü  ekipleri, 2 helikopter ile çevre il ve ilçelerden gelen ekipler yangına müdahale  etti.

Yaklaşık 20 dekar alanın zarar gördüğü yangın kontrol altına alındı.
Yangın nedeniyle bölgeye gelen Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet  Zeki Temur, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının saat 15.00 civarında  çıktığını belirtti.
Ekipler tarafından ilk müdahalenin yapıldığını belirten Temur, “Rüzgar  yok nem iyi durumda yangın kontrol altında diyebiliriz. Herhangi bir tehlike yok.  Görünen o. Şuanda burada iki helikopter, 15 arazöz, 5 su tankeri, 7 dozer komşu  itfaiyelerimiz var. Bunlarda bu yangın için yeter. Köylerin hiç birinde sıkıntı  yok. Herkes evinde. Dışarıda olanlarda bize yardım ediyor.” dedi.
Helikopterlerin beklemede olduğunu aktaran Temur, “Her ihtimale karşı  gece de uçamadıkları için bekletiyoruz. Sabah gün ağarmasıyla birlikte eğer  tekrar bir sıkıntı olursa onları tekrardan kaldırıp müdahale ettireceğiz. Ama ben  ona pek ihtiyaç kalacağını düşünüyorum. Herkes rahat edebilir.” ifadesini  kullandı.
Vatandaşlardan Derya Gülüm, yangının 10 dakikada büyüdüğünü  belirterek,”İtfaiye gelip gitti ama su alamadılar. Kastamonu’nun ormanları  Türkiye’nin en büyük ormanları kül oldu. Seli de toprak kaymasını da bu ormanlar  engelliyordu.” dedi.
Mehmet Küçükçavuş da evlerinde ve yaylalarında bir zararın olmadığını  kaydetti.

Bir Yorum Yazın