HESABIM
Üye Ol

Taksim Meydanı’nda ilginç görüntüler: Herkes izledi, sadece o tepki verdi

Taksim Meydanı’nda ilginç görüntüler: Herkes izledi, sadece o tepki verdi
Haberin Tarihi: 5 Mart 2018

Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen bir sosyal deneyde ortaya çıkan görüntüler ‘yok artık’ dedirtti. Senaryo gereği erkek arkadaşı tarafından şiddete uğrayan kadına yoldan gelip geçenler sadece bakıp geçti. Duruma kayıtsız kalmayan engelli bir vatandaş ise akülü arabasıyla müdahale etti.

İstanbul’da bir grup  üniversite öğrencisi son zamanlarda artan ve gündemden hiç düşmeyen kadına şiddete dikkat çekmek için sosyal bir deney gerçekleştirdi. Nişantaşı Üniversitesi Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencileri Toprak Gümüş, Ali Eren Yıldız, Eren Aytan, Azat Kabahat ve Anıl Ersan Taksim Meydan’da iki sevgili arasında yaşanan tartışmayı ve erkeğin kadına yönelik şiddetini gösteren bir deney hazırladı.

SADECE İZLEYİP GİTTİLER

Kalabalığın yoğun olduğu saatlerde deneye başlayan öğrenciler rol icabı, iki sevgili arasında telefon nedeniyle yaşanan kavgayı canlandırdı. Vatandaşlar bir süre kavgaya devam eden çifti sadece izlemekle yetindi.

ENGELLİ VATANDAŞ MÜDAHALE ETTİ

Erkeğin kadına şiddeti daha çok artırdığı sırada ise engelli bir vatandaş akülü sandalyesini şiddet gösteren erkeğin üzerine doğru sürdü.

Engelli Taner Yılmaz’ın da kavgaya dahil olmasının ardından üniversite öğrencisi Toprak Gümüş bu kez de engelli vatandaşla tartışmaya başladı. Yine diğer vatandaşlar tarafından izlenen tartışmaya bir sivil polis ayırdı. Kalabalığın daha sonra artmasının ardından olayın sosyal deney olduğu açıklandı.

18-03/05/t1-1520242149.jpg

“GİDİP VURAYIM DEDİM”

Akülü arabasıyla kadına şiddete engel olmaya çalışan engelli Taner Yılmaz vatandaşların duyarsızlığından rahatsız olduğunu söyledi. Tesadüfen olayı gördüğünü açıklayan Yılmaz, “Bugün buraya arkadaşlarımla buluşmak için geldim. Aşağı arabamı bırakıp meydana çıktım. Arkadaşları itişirken gördüm. Kimse müdahale etmedi, gidip vurayım dedim. İnsanlar hiç tepki vermedi, şaşırdım. Bir polisin dışında kimse gelmedi” dedi.

18-03/05/t3.jpg

Bir Yorum Yazın