HESABIM
Üye Ol

Referandumu bir an önce yapmazlarsa ellerinde patlayacak!

Referandumu bir an önce yapmazlarsa ellerinde patlayacak!
Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017

Türkiye, Rusya ve İran üçlüsünün bir araya gelmesinin ABD ve Barzani tarafında endişe yarattığını belirten Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, “Bir an önce adım atmazlarsa bundan sonra bu proje ellerinde patlayacak.” dedi.

Kanal A‘da yayınlanan ve moderatörlüğünü Celal Kazdağlı‘nın yaptığı Sivil Düşünce programına katılan Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, 11 Eylül’ün 16. yılında ABD’nin şuanki durumunu ve Irak’ta yaklaşmakta olan referandum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol’un değerlendirmelerinden önemli satırbaşları;

ABD KENDİ İÇİNDE BİRLİĞİ SAĞLAMAKTA ZORLANAN BİR ÜLKE

ABD’nin temel hedefi küresel liderlikti. Geldiğimiz noktada ABD bırakın küreselliği Batı’da bile liderliği tartışılan bir devlet konumunda. Trump konuşmasında bunun somut işaretlerini vermişti. Eğer böyle giderse ABD dağılmaya mahkum.

11 Eylül ile küresel liderlik hedefinde yola çıkan ABD artık kendi içinde birliği sağlamakta zorlanan bir ülke. Çünkü bu savaşın maliyetlerini karşılayamıyor. Plan kontrollü bir kriz üzerinden ön alma idi. Bu ucu açık bir süreç. Bu krize girdiğiniz taktirde bir takım sürprizlere de hazırlıklı olmalısınız.

Mesela muhtemelen ABD’nin hiç hesabında yoktu; “11 Eylül’den 2 ay sonra Türkiye ve Rusya ABD’ye senin hedefinin Avrasya merkezli bir küresel liderlik olduğunun farkındayız. Bunu bizsiz yapmayacağının da farkındayız. Dolayısıyla biz de hedefiz. Dolayısıyla iki hedef olarak biz iş birliği kararı aldık.”

ABD’NİN ELİNDE KALAN SON ŞEY…

ABD açısından bakıldığında elinde kalan son şey Kuzey Irak ve Kuzey Suriye. Eğer bu coğrafyada bu projesini gerçekleştiremezse Güney Asya’ya doğru açılımını başlatabilmesi mümkün değil. Burada devam eden operasyon ABD’nin sonraki süreçlerini de birebir etkilemeye aday.

ABD BİR ÇIKMAZIN İÇİNDE…

11 Eylül’ün 16. yılında ABD bir çıkmazın içinde. Peki ne yapabilir?

Mevcut şartlar ABD’yi vekaleten savaştan hızlı bir şekilde hibrit savaşa sürüklemiş vaziyette. Bugün Suriye’de yaptığı bir hibrit savaş var. Bu da bir süre sonra istediği sonucu veremeyecek ve sonuçta doğrudan bir savaş olacak. ABD ve İsrail ikilisi doğrudan bir savaşı başlatabiliriz diyorlar.

REFERANDUM BİR AN ÖNCE YAPILMAZ İSE BU PROJENİN ELLERİNDE PATLAYACAĞINI BİLİYORLAR

Moskova ve Astana süreçleri yaşanmasaydı bunun sonucunda Türkiye, Rusya ve İran üçlüsü alana müdahale etmeseydi belki Barzani bu referandumu biraz daha bekletecekti. Ama gördüler ki zaman kalmadı. Bir an önce adım atmazlarsa bundan sonra bu proje ellerinde patlayacak. Her geçen gün alan hakimiyetlerini kaybediyorlar.

TÜRKİYE GÜÇ BOŞLUĞUNU BÖLGEDEKİ DİNAMİKLERLE DOLDURDUĞUNDA...

Güç boşluğunun bölgedeki dinamikler tarafından doldurulması gerekiyor. Türkiye güç boşluğunu bölgedekilerle doldurduğunda Batı için beka sorunu yaşanır. ABD’nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de diretmesinin nedeni bu. Burada kaybettiğinde Myanmar’da veya başka yerde bir şey yapması mümkün değil. O yüzden bütün kozlarıyla burada diretiyor. Doğrudan savaşa gireceklerini de söylüyorlar ama bu biraz sıkar. ABD’nin şuanda coğrafyada yapabileceği bir şey yok çünkü bölge dinamikleri birer birer elinden gitti.

Bir Yorum Yazın