HESABIM
Üye Ol

Okullarda ikili eğitim dönemi sona eriyor

Okullarda ikili eğitim dönemi sona eriyor
Haberin Tarihi: 19 Haziran 2018

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. Yılmaz, 2019 yılı sonundan itibaren okullarda ikili eğitim sistemini kaldıracaklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 24 Haziran seçimlerine değinerek, “Bu aziz millet bu zamana kadar hep sağduyuyla, en doğru şekilde karar verdi. 24 Haziran’da da bir önceki seçimlerden daha büyük bir sorumlulukla, evlatlarının geleceği için, Türkiye’nin geleceği için çok doğru, yerinde, sağlıklı bir karar vereceklerine inanıyorum.” dedi.

‘İKİLİ EĞİTİME SON VERECEĞİZ’

Bakan Yılmaz ayrıca eğitimin kalitesinin artırılması adına 2019 yılı sonunda ikili eğitime son verileceğini de açıkladı.

LİSELERE GİRİŞ SINAVI SORULARI

Liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavla ilgili de açıklamalarda bulunan Yılmaz, sınavlardaki sorularının PISA sınavındaki sorularla eş değer olduğunu söyledi.

47 BİN DERSLİK

58 bin dersliğin ihtiyaç dahilinde olduğunu belirten Bakan Yılmaz, “47 bin dersliği şu anda planlıyoruz ve yapıyoruz.” dedi.

İKİLİ EĞİTİM SİSTEMİ NEDİR?

İkili eğitim sistemi okulun öğrenci sayısına göre düzenlemiş olduğu sabancı ve öğlenci gruptur. Bu sistemde öğrencilerin bir bölümü sabahın erken saatlerde derse başlamakta ve öğlen derslerini bitirmekte diğer grup ise derse öğlen başlayarak akşam geç saatlere kadar ders işlemektedir. Bu sistemde öğrencilerin sabah erken kalktıkları, iki dersi blok olarak tek işledikleri ve öğlenci öğrenci gruplarının ise evlerine çok geç gittiği belirtilerek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ikili eğitim sisteminin kaldırılacağını belirtti. Buna göre şu anda ikili eğitim sisteminin Sinop ilinde kaldırıldığı belirtilerek Türkiye geneli öğretmen sayısının artırılmaya çalışıldığı ve öğrenci sayısı ile okul sayısında da düzenlemelerin yapılarak önümüzdeki süreçler içerisinde okullarda ikili eğitim sistemine son verilmesi ve derslerin tam gün olarak işlenmesi beklenmektedir.

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın