HESABIM
Üye Ol

Muharrem İnce’nin mitingini HDP’liler doldurdu

Muharrem İnce’nin mitingini HDP’liler doldurdu
Haberin Tarihi: 12 Haziran 2018

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Pazartesi günü Diyarbakır’daydı. Muharrem İnce’nin seçim mitingi, geçen hafta AKP’nin de miting yaptığı Mehmet Akif Ersoy Bulvarı üzerinde düzenlendi. Akşam saatlerindeki mitinge katılım oldukça yoğun oldu. Miting alanı binlerce kişi tarafından dolduruldu.


Mitinge gelenler dikkatlice incelendiğinde bunların büyük bir kısmının HDP’li oldukları dikkat çekti. Kiminin elinde Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafları kiminde ise HDP bayrakları vardı.


HDP desteğine rağmen İnce’nin mitingi Erdoğan’ın mitinginin çok altında kaldı..

Seçim otobüsüyle alana gelen İnce, eşi Ülkü İnce’yle beraber podyuma çıkarak kalabalığı selamladı. Daha sonra eşini öperek uğurlayan İnce, Diyarbakırlı şairler Ahmed Arif ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirleriyle konuşmasına başladı.

İnce konuşmasına başlarken, bir grup “Selahattin Demirtaş’a özgürlük” şeklinde slogan attı. Bazı katılımcılar da Demirtaş’ın fotoğraflarını taşıdı.

KÜRSÜDE İNCE, ALANDA HDP

Muharrem İnce’nin Diyarbakır’daki mitingine PKK’nın siyasi uzantısı HDP’lilerin geldiği ortaya çıktı. İP ve SP ile kurdukları ittifaka HDP’yi ‘tepki olur’ diyerek almayan CHP’nin kurduğu gizli ittifak, Diyarbakır’da bir kez daha deşifre oldu. Muharrem İnce seçim vaadlerini açıklarken kalabalık buna “Başkan Selo, Selo’ya özgürlük” diyerek slogan attı. Alanda ise CHP’nin yanı sıra HDP bayrakları da vardı!

İSTE KANITI CEKİLECEK MİSİN?

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 53 kişinin yaşamını yitirdiği 6-8 Ekim olaylarında halkı kendisinin sokağa çağırdığını kanıtlaması halinde adaylıktan çekileceğini söylemişti. İşte kanıtı!

HDP’nin terör örgütü PKK üyeliğinden Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’tan ilginç bir çıkış geldi. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini “Elinde 53 kişinin kanı var” diyerek suçladığını belirterek, “Yaptığımı iddia ettiğin ’53 kişinin katledilmesi talimatımı’ paylaşırsan söz veriyorum, senin lehine cumhurbaşkanlığı adaylığından çekileceğim” dedi. Bu ilginç çıkış öncesi Demirtaş yargılandığı davanın son duruşmasında halkı nasıl sokağa döktüğünü açık açık itiraf etti!

SONUNA KADAR ARKASINDAYIM 

İşte Demirtaş’ın o ifadesi: 6 Ekim akşamı olağanüstü MYK toplantımız vardı. Ne yapacağımızı tartışırken dedim ki, “Acilen bir açıklama yayımlayalım, hem hükümeti protesto edelim, hem de IŞİD’e karşı insanların protesto hakkını kullanmasını isteyelim. Siyasi tutumumuzu şu saatte açıklayalım.” Başbakan Ahmet Davutoğlu ile konuştum. Telefon görüşmesi bitti ve morali bozuk bir şekilde toplantıya geri döndüm. Arkadaşlar dedi ki, ‘Biz de bu arada yazılı kısa bir açıklama yapmışız’ O gün, siyasi bir tavır açıklamamız gerekir düşüncesiyle o açıklama yapıldı. Sonuna kadar ben o açıklamanın meşruiyetinin, haklılığının arkasındayım.”

TERÖRİSTİ ZİYARET EDİYORLAR!

Diyarbakır’da 6-7 Ekim 2014’te terör örgütü PKK tarafından katledilen Hasan Gökgöz’ün babası Mehmet Gökgöz, siyasi parti temsilcilerinin eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı ziyaretine tepki gösterdi: “Milleti sokağa çıkartan, milleti katleden, çocukları yetim, kadınları dul bırakan biri nasıl cumhurbaşkanı olur? CHP, ‘Türkiye’yi kurtaracağım’ diyor ve teröristi ziyaret ediyor. Onların çocuklarını Demirtaş katletse acaba onu ziyaret ederler mi? Demirtaş ‘analar ağlamasın’ diyor ama kendisi anaları ağlatıyor. Kürtleri kandırıyorlar.

ERDEM DE İNCE TARAFTARI OLDU

İnce’nin ekibine destek veren isimlere, 24 Haziran seçimlerinde liste dışı kalan kripto vekil Eren Erdem de eklendi. İnce’nin 2015’teki “olağanüstü kurultay” çağrılarına “doğru bulmuyorum” diyerek tepki koyan Erdem, isminin Genel Merkez tarafından çizilmesinin ardından, koyu bir İnce taraftarı oldu. Twitter hesabından İnce’ye övgüler yağdıran Erdem, mitinglerini adım adım takip ettiği İnce ile fotoğraflarını da paylaşıma koydu. Erdem, liste dışı kaldığını öğrendikten sonra Almanya’ya kaçmak isterken geri çevrilmiş, hakkında FETÖ’ye yardımdan 22 yıl hapis istemli iddianame mahkeme tarafından kabul edilmişti.

EN ÖN SAFTA ‘TÜM’DEN DESTEK

Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından İnce’ye yakınlığını artıran vekiller arasında, Kılıçdaroğlu tarafından üzeri çizilen Mehmet Tüm de yer alıyor. İnce’nin kampanyalarına aktif destek veren Mehmet Tüm, miting düzenlenecek illere önceden giderek organizasyona katkı veriyor ve İnce ile çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada yayınlıyor. İnce’nin kampanya ve mitinglerine destek veren isimler arasında, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ile İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da dikkat çekiyor.

Bir Yorum Yazın