HESABIM
Üye Ol

Merkel Orban görüşmesine ‘insanlık nedir’ tartışması damga vurdu

Merkel Orban görüşmesine ‘insanlık nedir’ tartışması damga vurdu
Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2018

Sığınmacı krizi sırasında ‘İnsanlık 101’ dersinden geçemeyen Avrupa Birliği’nde Almanya ile Macaristan’ın başbakanları ortak basın toplantısında ‘insanlık nedir’ tartışmasına tutuştu. Merkel’in “Türkiye’yi ihmal ettik” itirafı da dikkat çekti…

Almanya’da koalisyon hükümeti ortağı CSU lideri Horst Seehofer’le sığınmacı politikaları konusunda anlaşmazlık yaşayan Başbakan Angela Merkel’in Avrupa Birliği içinde sığınmacı sorununa ortak çözüm bulunması önünde en önemli engellerden birini oluşturan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la buluşması da gergin geçti.

Ortak basın toplantısında Merkel ile Orban, Avrupa’nın sığınmacılara yönelik sorumlulukları konusunda atıştı.

Şansölye ”Burada insanların sözkonusu olduğunu asla unutmamalıyız. Onlar sığınmak için bize gelen insanlar. Bunun sebebi de Avrupa’nın verdiği temel mesaj: İnsanlık” diyerek şöyle devam etti:

‘AVRUPA’NIN RUHU’

”Avrupa’nın ruhunun insanlık olduğuna inanıyorum. Bu ruhu korumak ve bu değerlerle Avrupa’da bir rol oynamak istiyorsak, Avrupa ihtiyaç ve ıstırap karşısında kendini ayrı bir yere koyamaz.”

‘SINIRLARI KAPATIP YARDIM GÖNDERİRİZ’

2015’ten beri AB’de Merkel’e muhalefetiyle sivrilen Macaristan Başbakanı ise Avrupa’nın insanlığını göstermesinin en iyi yolunun sığınmacıları yaşlı kıtaya çeken teşvikleri kaldırması olduğunu savundu.

Orban ”Avrupa’nın göçmenlere sunduğu yardımdan Afrika ve Asya’daki insanlar buraya gelebilecekleri sonucunu çıkarırsa gelirler tabii. Biz çekim yaratmadan insani olmalıyız. Bunun bildiğimiz tek yolu da sınırlarımızı kapatıp sorunları olan ülkelere yardım ulaştırmak ve bela getirenleri içeri almamak” dedi.

‘MERKEL, TEŞEKKÜR EDECEĞİNE HAKSIZLIK YAPIYOR’

Macaristan Başbakanı, Merkel’in Seehofer’i yatıştırmak için AB üyesi ülkelerle varmaya çalıştığı ‘Almanya’ya gelen veya sınıra dayanan sığınmacıların AB’ye girişte ilk kayıt yaptıkları ülkelere gönderilip merkezlere alınması’ anlaşmasına da beklendiği üzere taş koydu.

Dublin Anlaşması uyarınca Almanya’dan gönderilecek hiçbir sığınmacıyı kabul etmeyeceğini belirten Orban, Macaristan sınırlarını kapatmasaydı daha on binlerce sığınmacının Almanya’ya akın edeceğinin görmezden gelindiğini, Merkel’in kendisine haksızlık yaptığını söyledi.

TÜRKİYE İLE İLGİLENMEYİ İHMAL ETTİK

Öte yandan Merkel’in Türkiye itirafı dikkat çekti.

2015’te mültecilere kapıları açarak, Avrupa’ya mülteci akınına sebep olmakla suçlanan Merkel şöyle dedi: Ben 2015’i insani açıdan bir istisnai durum olarak gördüm. Biz Suriye’deki mültecilerin durumunu, Türkiye’deki mültecilerle ilgilenmeyi ihmal ettik. Türkiye ile mülteci sözleşmesi yaptık. Bunun karşılığında Türkiye’den mülteci almayı kabul ettik. Yoksa Türkiye bizimle sözleşme yapmazdı.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın