HESABIM
Üye Ol

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!
Haberin Tarihi: 3 Mart 2018

Kaya tuzu tartışmalarına yönelik bir açıklama da ünlü Onkolog Dr.Yavuz Dizdar’dan geldi. Bu konuda Canan Karatay’a haksızlık edildiğini söyleyen Dr. Yavuz Dizdar, “İnsanlar bir bardak suda fırtına koparıyor. Mevcut piyasa tuzlarında sodyum ve klor dışında bir şey yok. Esas tuz kaya yani kaynak tuzudur. Diğer tuzlar ise kimyasaldır” dedi.

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!

Kaynak tuzunun Munzur’un tepesinden çıktığını belirten Dr. Yavuz Dizdar, “Burada tuzlu su çıkıyor. İnsanlar bunu alıp kurutuyor, paketleyip kaynak tuzu olarak piyasaya veriyorlar. Kayadan elde edilen tuz bir de deniz tuzu var. Bunların hepsi mineral açısından zengin tuzlar.

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!

Diğer piyasadaki tuz zaten kimyasal bir şey. Arkadaşlar Canan Hoca’ya saygısızlık ettiler çünkü hoca haklı. Söylediği çok yeni bir şey de değil, bunu herkes biliyor. Piyasadan tuz alacaksanız rafine değil, kaya tuzu alın” diye konuştu.

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!

VÜCUT FAZLA TUZU DENGELİYOR

Fazla tuzun hastalığa neden olacağı yönündeki açıklamaların afaki olduğunu vurgulayan Dr. Yavuz Dizdar, “Vücut tuzun fazlası varsa bunu dengeliyor. Mesela migreni tuz kürüyle geçen hasta biliyorum. Yiyeceklere yeterince tuz koymakta bir sorun olmaz. Kaya tuzu çok fazla tuz tadı vermez.

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!

Kaya tuzuyla mineral eksiğinizi giderirsiniz. Çünkü yediklerinizin bir kısmında mineral yok. Örneğin susuz tarım yapılan bir yerde yetişen üründe mineral farklılığı olacak çünkü toprak yok. O zaman alınması da bir yerde zorunluluk haline geliyor. Ayrıca doğru düzgün sağlıklı beslenen birinin ekstra başka şeyler alması bana göre mantıksız”ifadelerini kullandı.

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!

TUZU GÜNDE ŞU KADAR ALIN DİYE BİR KURAL YOK

Tuzu günde şu kadar alın diye bir kural olmadığını söyleyen Dr. Yavuz Dizdar, “Yemeği öyle bir pişirmek gerekir ki o tuz koymaya gerek kalmasın. Biraz tuzsuz olabilir, onun yanında tükettiğiniz bir şey tuzludur onunla dengelersiniz. Bunun bir ölçüsü yok. Pişmiş yemeğin tuzlu olmaması gerekir. Tuzu olursa o vakit işte vücuda tuz yüklenmiş olursunuz, risklidir” dedi.

Kaya tuzu tartışmasında yeni perde!

“Kaya tuzu tuzdur, insan vücuduna yararlıdır. Diğeri rafinedir” diyen Dr. Yavuz Dizdar, sofra tuzunu yan ürün olduğunu belirterek, “Akar, akar, akar diyorlar kaya tuzu donma eğilimindedir. Sofra tuzu yerine koymaya kalkarsanız kaya tuzu kristalizedir, kolay eritemeyebilirsiniz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın