HESABIM
Üye Ol

Dünya liderleri Erdoğan’ı zaferinden dolayı tebrik ediyor

Dünya liderleri Erdoğan’ı zaferinden dolayı tebrik ediyor
Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018

Birçok dünya liderinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ettiği bildirildi.Filistin Lideri Mahmud Abbas ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’ndeki başarısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Abbas ve Orban, Erdoğan’ı arayarak başarısından dolayı tebrik etti. Macaristan Başbakanı Orban, Erdoğan’ı arayan ilk Avrupa Birliği ülkesi lideri oldu.Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Gine Dışişleri Bakanı Mamadi Toure, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ve Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tareck El Aissam da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, AK Parti’nin seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik etti.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak “seçimdeki büyük başarısından” dolayı tebriklerini iletti.Telefon görüşmesinde, Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin daha da geliştiğini, ekonomik alanda büyük başarı elde ettiğini ve uluslararası arenadaki konumunu daha da güçlendirildiği belirten Aliyev, Erdoğan’a başarı dileklerinde bulundu.Erdoğan da gösterdiği dikkat ve tebrikleri için Aliyev’e teşekkür etti.Görüşmede, liderler, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin her alanda başarılı bir şekilde gelişmeye devam edeceğine olan inançlarını dile getirdi.Aliyev’in, Erdoğan’ı resmi ziyaret için Azerbaycan’a davet ettiği, Erdoğan’ın da kabul ettiği bildirildi.

İZETBEGOVİC, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I KUTLADI

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, seçimlerdeki başarısı dolayısıyla Erdoğan’ı tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Boşnak lider İzetbegovic Erdoğan’ı telefonla arayarak seçimlerdeki başarısından dolayı kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Boşnak lidere teşekkür etti.

BOŞNAK LİDERDEN YAZILI AÇIKLAMA

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Boşnak liderin, Erdoğan’ı “seçimlerde aldığı önemli zafer” dolayısıyla tebrik ettiği kaydedildi.İzetbegovic mesajında, “Aldığınız destek ve kazandığınız bu zafer, Türkiye’yi doğru istikamette yönettiğinizin Türk halkı tarafından da görüldüğünün açık bir kanıtıdır. Türkiye liderliğinizde ulusal ve siyasi bir afirmasyon, ekonomik kalkınma yaşayarak,dünya güçleri arasında hak ettiği yere ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.Türkiye’nin dış politikada da haklarından mahrum bırakılan insanlar için mücadeleyi sürdüreceğine inandığını kaydeden İzetbegovic, şunları kaydetti:”Bu nedenle sizin zaferiniz sadece Türkiye’de değil, Müslüman dünyasının genelinde kutlanmaktadır. Sizin zaferiniz bizleri de mutlu etmektedir. Zira Türk halkını ve bizzat sizi, ülkemizin büyük bir dostu olarak görmekteyiz. Ülkelerimizin ve halklarımızın iyiliği doğrultusunda, dostane ilişkilerimizi geliştirmeyi sürdüreceğimize inancım tamdır.”

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimlerdeki başarısı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ULUSLARARASI TEŞKİLATTAN TEBRİK

İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) bağlı İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) Başkanı Büyükelçi Elşad İskandarov, yaptığı yazılı açıklamada, İİT Gençlik Forumu adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, seçim başarısı dolayısıyla tebrik ettiğini bildirdi.Elşad İskandarov, açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanı, Kudüs-İslam Alemi Başkenti Fahri Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin tarihi seçimini kararlı şekilde kazanmasını tebrik eder, kardeş Türkiye, Türk dünyası ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.” ifadelerine yer verildi.

KOSOVA CUMHURBAŞKANI TAÇİ ERDOĞAN’I KUTLADI

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimlerindeki başarısı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.Taçi, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek, Türkçe olarak “Tebrik ederiz” ifadesini kullandı.Kosova ile Türkiye arasında var olan iyi işbirliğinin devamını sabırsızlıkla bekledilerini kaydeden Taçi, “İki ülke, her alanda stratejik müttefiklerdir.” paylaşımında bulundu.

HAMAS’TAN ERDOĞAN’A TEBRİK

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, seçim başarısından dolayıCumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti. Hamas’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Heniyye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak, seçim başarısından dolayı kutladı.Demokratik sürecin başarısından övgüyle söz eden Heniyye, Türk halkı ve yönetiminin önümüzdeki dönemde daha çok ilerleme kaydetmesi temennisini ifade etti.Heniyye, Hamas’tan üst düzey bir heyetin de Erdoğan’ı tebrik etmek için yakında Türkiye’yi ziyaret edeceğini bildirdi.

Hamas yöneticilerinden İzzet er-Rişk de sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, seçimlerdeki başarısından dolayı Erdoğan, AK Parti ve Türk halkını tebrik ettiğini belirtti.

Rişk, Erdoğan ve AK Parti’nin seçimleri kazanmasını, “Türkiye’nin hak ettiği zafer” şeklinde değerlendirdi.

PAKİSTAN

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, seçim başarısından dolayı Erdoğan’ı tebrik etti.Seçimlerdeki katılım ile barışçıl ortamın demokrasiye verilen değeri ve kurumlarının gücünü gösterdiği kaydedilen açıklamada, “Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğanliderliğinde büyüme ve refah yolunda ilerleyeceğini umuyoruz. Pakistan ile Türkiye arasındaki tarihi ve eşi görülmemiş ikili ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğine inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.Açıklamada #pakturkbrotherhood (Pakistan-Türkiye kardeşliği) etiketi yer aldı. PML-N Başkanı ve Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif de , yaptığı açıklamada Türk halkının tarihi bir karar verdiğini belirterek, “Türk halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, güçlü ve kararlı liderliği ile mükemmel kamu hizmetini tescillemiştir.” ifadesini kullandı.Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ı partisi ve kendi adına tebrik eden Şerif, Türkiye’nin AK Parti iktidarında büyük bir değişim yaşadığını kaydetti.Türkiye’nin G-20 üyeliğinin büyüyen ekonomisinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Şerif, “Türk halkı hiç görmediği yüksek hayat standartlarını da AK Parti iktidarında gördü. Türkiye önemli bir bölgesel güçtür ve karar alma gücüyle bölgede ve dünyada önemli bir pozisyona sahiptir.” değerlendirmesinde bulundu.

Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 24 Haziran seçimlerindeki büyük zaferinden dolayı tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı büyük zaferinden dolayı tebrik eden ilk ülke ise Azerbaycan oldu. Erdoğan’a Avrupa Birliği ülkeleri arasından ilk tebrik ise Macaristan’dan geldi.

KAZAKİSTAN’DAN ERDOĞAN’A TEBRİK MESAJI!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

PUTİN’DEN ERDOĞAN’A TEBRİK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

“DESTEĞİN İSPATI”

Rusya liderinin telgrafında ayrıca, ‘seçim sonucunun, Türkiye’nin güncel sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi ve ülkenin dış siyasetteki pozisyonunun güçlenmesi için Erdoğan liderliğinde izlenen politikalara gösterilen büyük desteğin ispatı olduğu’ ifadeleri yer aldı.Ruhani, İran Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılan yazılı mesajında, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan, halkınızın güven oyunu alarak Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini yeniden kazanmanızı içtenlikle tebrik eder, şahsınızın yeni cumhurbaşkanlığı döneminde iki ülke ilişkilerinin daha da güçlenmesini temenni ederim” dedi.

Erdoğan’ın seçimi kazanmasında “büyük bir ders olduğuna” dikkati çeken Hasan, şu ifadeleri kullandı:

“Halklar özgürlük ve istikrar döneminin sürmesi için ilk garantör. Halk yönetimine güvendiği durumda, ne askeri darbelerle ne de dışarıdan yapılan komplolarla zulüm ve askeri hükümdarlığa dönecektir.”

Bir Yorum Yazın