HESABIM
Üye Ol

Doçentliğe geçişte sözlü sınav dönemi kalkıyor

Doçentliğe geçişte sözlü sınav dönemi kalkıyor
Haberin Tarihi: 13 Ocak 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmara Üniversitesi kürsüsünden verdiği mesajın ardından doçentliğe geçişte sözlü sınav dönemi kaldırılırken, dil barajı da düşürüldü. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından harekete geçen YÖK, doçentliğe geçişte yeni düzenlemeyi kamuoyuyla paylaştı. Yardımcı doçentlik yerine “doktor öğretim görevlisi” geliyor. Doçentliğe geçişte de sözlü sınav kalkacak, dil barajı düşecek. Yükseköğretim Kurulunca Milli Eğitim Bakanlığına sunulan yardımcı doçentlik ve doçentlik sürecine ilişkin yasa tasarısı önerisinde, yardımcı doçentliğin kaldırılarak yerine “doktor öğretim görevlisi” kadrosunun getirilmesi yer aldı.

SÖZLÜ SINAV KALDIRILACAK, YABANCI DİL BARAJI DÜŞECEK

Öneriye göre, doçentliğe geçişte kolaylıklar sağlanacak ve sözlü sınav kaldırılacak. Sağlanacak kolaylıkların başında mevcut sistemde asgari 65 olan yabancı dil puan şartının düşürülmesi de var. Yabancı dilde asgari 65 puan ön şartı kaldırılacak. Dil puanı doktora için gerekli olan asgari 55 puandan aşağı olmamak kaydıyla ilgili üniversite tarafından belirlenebilecek.

DIŞARIDAN BAŞVURULAR DEVAM EDECEK

Yükseköğretim kurumları dışından doçentlik başvurusunda bulunma uygulaması devam sürecek. Bu şekilde başvuruda bulunanlar için doçentlik unvanının verilmesi, ÜAK tarafından gerçekleştirilecek.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nin 135. Kuruluş Yıldönümü Programı’nda konumuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktoradan doğrudan doçentliğe geçiş için “YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimal önümüzdeki hafta Parlamento’ya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz” demişti.

Bir Yorum Yazın