HESABIM
Üye Ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin’le ayın 14’ünde bir araya geleceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin’le ayın 14’ünde bir araya geleceğiz
Haberin Tarihi: 3 Şubat 2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT’ye konuk oldu. Ayın 14’ünde Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak Rusya-Türkiye-İran 3’lü zirvesini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı, atılacak adımlarla Suriyeliler’in yurtlarına “geri dönüş imkanı” bulmasını beklediğini belirtti. Erdoğan, geçen yılın ekim ayında Suriye’ye ilişkin düzenlenen İstanbul zirvesini de değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

“PUTİN İLE AYIN 14’ÜNDE SOÇİ’DE BİR ARAYA GELECEĞİZ”

Sayın Putin’le İstanbul zirvesini andık. Yine ayın 14’ünde de Soçi’de bir araya geleceğiz. Soçi’de daha önce başlattığımız zirvenin ikinci turuna başlayacağız. Sayın Putin ile ayın 14’ünde Soçi’de bir araya geleceğiz. Temenni ediyorum ki bu güzel bir işe yeni bir anlam kazandıracak. Suriye’deki mâlum bu süreç, Cerablus, Afrin, İdlib her geçen gün daha iyiye gidiyor. Geri dönüş başlayan bu bölgelerde Suriye halkı kendi topraklarına dönme imkanını, fırsatını bulsun.

“94 SEÇİMLERİNE ÇÖP ÇUKUR, ÇAMUR DİYE GİRDİM”

Bir yerel seçime gidiyoruz. Bu yerel seçimde genel seçimin etkisi olur mu, olmaz mı, diye soracak olursanız tabii ki olacak. Özellikle bu dönemde dikkat edilirse halkımızın sıkıntıya düştüğü ve siyasi hareketlerin de üzerinde pek durmadığı bazı sıkıntılar var. Yerel yönetim dediğinizde akla ilk gelen çevredir, temizliktir. Ben 94 seçimlerine çöp, çukur, çamur diye girdim. İstanbul çöp, çukur ve çamurdan çok çekmişti. Çöp dağları vardı, çukurlar vardı. Temizlik yoktu, su yoktu, hava kirliliği almış başını gidiyordu. İlk defa oy kullanacak gençler bunu bilmez.

“İSTANBUL’DA DOĞALGAZ OLMAYAN SEMT VE EV KALMADI”

İstanbul’da o dönemde yaşadığımız belediye için su konusuydu. Ben belediyeyi CHP’den almıştım. İstanbul’un doğru dürüst doğalgazı yoktu. Ben belediyeden ayrıldığım zaman 1 milyon 240 bin konuta doğalgaz getirmiştik. İstanbul’un havası temiz hale geldi. İstanbul’da doğalgazın girmediği semt, ev neredeyse kalmadı. İGDAŞ İstanbul’da çok büyük bir belediyecilik hizmeti ortaya koydu. İSKİ tankerleriyle maalesef bazı yerlere su taşınıyordu. Daha sonra ne oldu? Su istasyonları kuruldu. Bir endüstri oluştu. Oralardan gidip paralarla su alınırdı, küvetler parayla alınan sularla dolduruldu. CHP İstanbul’da bunları yaşattı. Biz 1 yılda bu işi ortadan kaldırdık.

“HERKES MASKEYLE DOLAŞIYORDU”

O günlerde bir gazete maske dağıtıyordu. Hiç unutmuyorum. Bu maskeler o zaman dağıtıldı. Hava kirliliği vardı. Herkes maskeyle sokağa çıkıyordu. Böyle bir dönemi yaşadık biz.

“HALK SİZİ TAŞIMAYA MECBUR DEĞİL”

Demokrasi yerelde başlar. Bir siyasi hareket kendini demokrasi mücadelesi veriyorum diyorsa önce yerel politikayı başarması lazım. Yerel halkla kucaklaşma, halkla bütünleşme yeridir. Orada bir defa eliniz değecek. Elektrik vereceksiniz, elektrik alacaksınız. Bunu başaramıyorsanız halk sizi sırtında taşımaya mecbur değil. Ümraniye’de patlayan çöplükte insanlar öldü. Bunun hesabı sorulmadı. Neymiş grevdeymiş, ne demek? Ben doğma büyüme Kasımpaşalıyım. Haliç’in kenarında bir yerde doğdum.

“HALİÇ’TEN DE ALİBEYKÖY’DEN DE 2,5 TRİLYON METREKÜP ÇAMUR ÇIKARDIK”

Haliç’te koku tahammül edilir gibi değildi. Haliç’in içinde adacıklar oluştu.Biz o adacıkların arasından sandallarla giderdik. O zaman Sütlüce’de şu anda Haliç Kongre Merkezi’nin olduğu yerde kesimhaneler vardı. Orada uykuluklar satılırdı, sakatatlar satılırdı. Şimdi o malum yerden böyle güzel bir eser meydana geldi. Biz Haliç’ten ta Alibeyköy’e 2,5 trilyon metreküp çamur taşıdık. 9,5 kilometre boru hattı kurduk ve oradan çamuru Alibeyköy’deki o taş ocağına pompaladık, orada süzdürdük. Çamuru çökertildi, suyu tekrar Haliç’e pompalandı.

“YATAY MİMARİYE YÖNELİŞİMİZ VAR”

Biz TOKİ’yle yatay mimariye doğru bir yönelişimiz var. Artık o devir bitiyor. Bunu başaracağız. Bazı yerlerde arazi, arsa sorunu var. Oralarda bile zemin artı 4, bilemediniz zemin artı 5 olmalı. Daha fazla olmamalı. Arsamız var, arazi imkan veriyorsa bu işi daha da düşürmemiz lazım. Mesela zemin artı 3 olsun. Seyrek olsun, hava sirkülasyonu konusunda sıkıntı olmasın. Orada hepsinden önce millet bahçesi olsun. Orada oturan komşular hep beraber o millet bahçesinde icabında pikniklerini yapabilsin.

“SELÇUKLU MİMARİSİ BİR BAŞKA GÜZELLİK”

Arazi, arsa bu noktada işe müsaitse oralarda çok daha rahat yapılacaktır. Allah rahmet etsin Turgut Cansever hocamız vardı. O dikey mimariye çok ama çok karşıydı. Belediye başkanı iken onunla zaman zaman muhabbetimiz olurdu. O bu konuda hassasiyetlerini anlatırdı. Mesela ibadethane, çarşı, okulu merkeze alan bir kamusal hizmet binalarıyla beraber, planlama olayı, farklı bir şehircilik ortaya koyacaktır. Etrafında gelişen mimari çok önemli. Oradaki güzelliği hele hele geçmişteki mimari üslubu orada kullanacak olursanız, ben burada Selçuklu mimarisiyle bir başka güzellik olacak.

“ŞEHİR HAKLARI SADECE İSTANBUL’DA DEĞİL TÜRKİYE İÇİNDİR”

Şehri oluşturan halkın da içinde olduğu bir meclisin oluşması belediyelerimizin bu noktada seçici davranmak suretiyle orada yaşayan insanlardan oluşan, zaman zaman onları bir araya getirmek suretiyle bir şehirli hakları bildirgesi hazırlamalı. Bu şehirlilerimizi kapsayan genel halklar bildirgesinden ibaret olabilir. İkincisi her şehrin özel şartlarını ihtiva eden karşılıklı sorumluluklar, haklar yer alabilir. Bu tabii Türkiye için, şehirlerimizin için, özellikle de büyük şehirlerimiz için çok önemli bir adım olacaktır.

“SOKAĞA SİGARA İZMARİTİ, PAKETİ ATMAK KUL HAKKIDIR”

Karayollarını zaman zaman çok sıkıştırıyorum. Vatandaşımızın da hassasolması lazım. Karayollarında pet şişeyi içip, yolun bir kenara atıyor. Bizim mayamızda böyle bir şey yok. Bunu yapmamalısın. Bu şehirler, bu yollar bizim. Allah rahmet etsin Mahir İz hocamız vardı. Bir gün sohbetinde bir arkadaşıyla beraber Saraçhane kemerinde Unkapanı’na doğru iniyor. Önde giden birisi, bizi izleyenlerin affına sığınıyorum, afedersiniz yere tükürüyor. Hoca yanındakine diyor ki, “Bu yaptığı kul hakkıdır. Arkadan gelen birisi iç geçirse kul hakkıdır” diyor. Sen şimdi kalkıp sigaranı içeceksin izmaritini, paketini atacaksın. Bunların hepsi kul hakkıdır. Çöpçünün görevi doğal pisliği temizlemektir, onun dışındakileri değil.

“ÜMRANİYE VAHŞİ DEPOLAMAYDI! 39 KİŞİ ÖLDÜ, ORAYI SPOR TESİSİNE ÇEVİRDİM”

Eşim sağolsun bu konuda devrede. Genelkurmay’la konuştu, TSK da devreye girdi. Bu atıkların bu şekilde ayrışması bize birçok şey kazandıracak. Zaman içerisinde özellikle bundan enerji üretimini de. Ümraniye vahşi depolamaydı. Orası patladı 39 kişi öldü. Sonra ben orayı spor tesisleri haline getirdim. CHP’den aldık bu hale getirdik. Aramızdaki fark bu. Sıfır atıkla başlayan bu süreci sürekli gündemde tutuyoruz. Hem enerji, hem enerji dışı olarak faydalanacağız. Şu parklar, bahçeler vs. buraları kalkıp da süni gübreyle gübrelemesini yaptığınızda bunun çok tehlikeleri var.

15 TEMMUZ GECESİ YAŞANANLAR

15 Temmuz olayının ortaya konması lazım. 15 Temmuz’un ruhunda ne var? Gerçekten milliyetperver, vatansever olanlarla milletin düşmanı, vatanın düşmanı olanların mücadelesi var. Cumhurbaşkanı olarak o akşam İstanbul’a girdiğimde bir taraftan F16’lar üzerimizde gidip geliyorlar, bir taraftan helikopterler. Havalimanı ele geçirilmiş. O zaman sağolsun Emniyet Müdürü ve Valimiz o kuleyi boşalttılar. Kuleyi boşaltmak suretiyle biz yere indik. O anda inişimiz klasik olmadı. Tur atıyoruz, son ana kadar İstanbul’a mı, Ankara’ya mı ineceğimizi pilota söylemedim. Aslında kendi hesabımı yaptım. Oraya geldik. “istanbul” deyince pilot böyle bir sıkıntı olabilir dedi.

İniş ve kalkış noktasında çok rahat, seri hareket edebilen bir uçak. Dolayısıyla “Sen bunu başarman lazım” dedim. Farklı araçları piste koymuş olabilirler. “Sen ayd ınlatmalarınla bu işi çözeceksin” dedim. Benim kararlılığımı görünce indi. Üzerimizdekiler F-16’lar, helikopterler dolaşıyor. Çağrımıza halkım, milletim olumlu cevap vererek, havalimanına doluştular. Berat Bey, kızım, ailem yanımdalar. Beraber indik O andaki halet-i ruhiyeyi düşünün. 15 Temmuz’da Bay Kemal havalimanına gelmiş. Tankların arasından geçip Bakırköy’e gitmiş. Ben bilmiyorum, sonra öğrendik. Bay Kemal geldi ve çıktı. Bakırköy Belediyesi’nden gelişmeleri takip etmiş.

“O GECENİN KATILIMCILARI AK PARTİ VE MHP TABANIDIR”

Kendileri diyor ki, “benim haberim olsaydı, beklerdim” diyor. Biz çağrımızı, davetimizi yapmıştık. O gecenin katılımcıları AK Parti tabanı ile MHP tabanıdır. Ben her zaman bir şey söylüyorum. Bizim MHP ile azami müştereklerimiz var. Diğerleriyle böyle bir müştereğimiz yok. Diğerleri ise bırakın azami müşterekleri CHP’nin HDP ile azami müştereği olabilir. Ama ne İYİ Parti’yle, ne Saadetle böyle bir birlikteliğinin olabileceğine ihtimal vermiyorum. Ama çıkar hesapları onları bir araya getirmiştir. Sayın Bahçeli ‘zillet’ diyor ben de ‘illet’ ittifakı diyorum. 7 Ağustos’tan itibaren başlayan bir ittifak bu.

7 Ağustos’ta ben kendisini davet ettim. Gelmeyeceğini bildirdiler. Cuma akşamı kendisine baskı yapılınca son anda geleceği bildirildi. Bunu da herkesin bilmesi lazım. Ondan sonra Yenikapı ruhuna ters hareket yapmaya başladı. Bunu da milletin bilmesi lazım diye düşünüyorum. Burada ortak beka kaygımız var. Gelecekle ilgili müşterek birçok değerlerimizi ortaklaşa ortaya koyabiliyoruz. Bizim bu ittifakımız temenni ve duam odur ki inşallah pazara kadar olmaz, mezara kadar olur. Bizim birliğe, beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyacımız var.

“CHP’NİN ONLARLA BİR OLMASI NALATILABİLİR DEĞİL”

Herşeyi açık konuşalım. HDP eşittir PKK. Eşittir YPG, eşittir PKK. Bunu saptırmanın anlamı yok. Gerçek ortada.Bunu zaten başlarındaki kişiler açık açık söylüyorlar. Bunlar kongrelerinde bile ne bayrağımızı asmışlardır, ne İstiklal Marşımızı söylemişlerdir. Bizim kültürümüzde, derneklerin, resmi kurumların bu tür şeylerinde İstiklal Marşını okumak zillet midir, bir şereftir. O şeref de şerefli olanlara yakışır. Zorla korku belasına bakıyorsunuz bir tane ufak bayrağını kongrede bazen birileri uyarırsa asıyorlar. Böyle bir şeyi yapmazlar. CHP’nin onlarla beraber olması zaten anlatılıbilir değil. Hele hele Saadet Partisi’nin bunlarla iş tutmasının izahı mümkün değildir.

“TERÖR KORİDORUNU ORTADAN KALDIRDIK”

Türkiye’nin kuzey Suriye politikası, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve bu noktada siyasi birliğini esas alıyor. Soçi’de başlayan, Ankara’da, Tahran’da devam eden çalışmalarda buna vurgu yaptık. İstanbul Zirvesi’nde de Rusya, Türkiye, Fransa, Almanya dörtlü zirvesinde buna yine vurgu yaptık. Aynel Arab’tan, Kamışlı’ya giden koridoru güvenli bölge olarak ele alıyoruz. Bazıları bunu tampon bölge olarak değerlendiriyor. Sayın Trump’ın de belirttiği gibi 30-32 kilometre. Aslında burayı YPG terör koridoru olarak kullanmak istedi. Biz gerek El Bab, gerek Cerablus ve Afrin operasyonuyla bunu ortadan kaldırdık.

“MÜNBİÇ’İN ASLİ YAPISI BOZULDU”

Şu anda süreç kararlı bir şekilde devam ediyor.  Burada öyle operasyonlar yapıldı ki, Münbiç’in asli yapısı bozuldu. Buraya YPG yani PKK girdi. Obama o zaman bana söz verdi, biz burayı bunlardan boşaltacağız, dedi. Böyle bir şey olmadı. Sayın Trump geldi. O da bunu yapacaklarını söylediler. O zaman bir yol haritası noktasında bazı adımlar atıldı. Daha sonra öyle bir adım atalım ki, yol haritası, takvim belirleyelim dendi. 90 günlük takvim gündeme geldi. Peki böyle bir şey oldu mu? Ne yazık ki olmadı. 90 gün 6 ay, 8 ay oldu, maalesef olmadı. Şimdi bazı emarelerini görür gibiyiz. Gerek Rusya gerekse biz buradaki devriye olayını bir çözüme kavuşturalım. Şu anda böyle bir adım atıldı.

“BİZİ KURTARIN DİYORLAR”

Arap aşiretleri bizi kurtarın diyorlar. orası adate bir kilit noktaya geldi. Biz şimdi burada bu adımı atabiliriz diyoruz. Sayın Trump da bu konuda kararlılık ortaya koyuyor. Rusya’ya gidip dönen heyetteki arkadaşlarımızla bir görüşme yaptık. Hulusi Paşayla görüştük. Şu anda olumlu bir gelişmenin olduğunu öğrendik. Temenni ederim ki, oradaki örgütler burayı terkederler ve buranın asli sahipleri gelip topraklarına yerleşirler. 300 bin civarında Suriyeli topraklarına döndü. Buralar boşalınca buraların halkı da topraklarına dönecek. Sürekli bizim topraklara geliş değil, dönüş başladı. Şimdi atılacak adımla da bunun planlamasını yapacağız.

 

“O OPERASYONLARI YAPMASAYDIK AKDENİZ’E İNECEKLERDİ”

Bunların asıl amacıa en doğudan en batıya doğru, Afrin’in kuzeyinden Akdeniz’e inmekti. Terör örgütleri Afrin’de baktılar ki olacak gibi değil, Afrin’den çıkma kararı aldılar. Eğer o operasyonları sağlam yapmasaydık, bu terör örgütleri oradan Akdeniz’e ineceklerdi.

“SURİYE İLE DIŞ POLİTİKA YÜRÜTÜLÜYOR”

İstihbarat örgütleri bu noktada illa liderler ne yapıyorsa biz de onu yaparız havasında olamaz. Liderler çoğu zaman devreden çıkabilirler, Şu anda Suriye ile bizim alt düzeyde dış politika yürütülüyor.  istihbarat örgütleri bunu değerlendirir. Düşmanımız dahi olsa ipi tamamen koparmayacaksınız. Olur ki o ip size bir gün lazım olabilir. Bu geleneği siyasi tarihimizden baktığımızda değerlendirmek durumundayız. Biz Afrin’e, İdlib, Elbab’a, Cerablus’a girmişsek bu yatırımları yapıyorsak birilerinden bir şey gelecek için değil.

 

“MÜNBİÇ’TE 90 GÜN 9 AY OLDU”

Sayın Trump’ın Fırat’ın doğusundan çekiliyoruz, çekileceğiz sözü var. Umarım bu kısa zamanda olur. Çünkü biz tehdit altında yaşamak istemiyoruz. Savaş ortamı, muhaberede bunlarda kalkıp da şu tarihte şu, şu tarihte şu konuşulmaz. Münbiç’te 90 gün neredeyse 9 ay oldu. Şu niye çıkmıyorsun diye kalkıp da buraya operasyon yapacak durumda değilsiniz. Hepsinin bir maliyeti var. Hem insan hem de diğer maliyeti var.

 

“BİZ GÜVENLİ VE TAMPON BÖLGEYİ SİZLERLE YÖNETEBİLİRİZ AMA…”

Biz bir defa koalisyon güçlerine güvenmeyiz. Geçmişteki tecrübelerimiz bunu teyid ediyoruz. Bu konuda samimiyseniz, biz madem ki NATO’da beraberiz, stratejik ortağız, bu kanton bölgeyi Türkiye’ye teslim edeceksiniz. Biz buranın güvenliğini sağlarız. Biz güvenli bölgeyi, tampon bölgeyi sizlerle yönetiriz, sıkıntı yok. Ama biz bu bölgeyi koalisyon güçlerine terk edemeyiz. Bizim güvcende yaşamamız lazım.

“FETÖ ELEBAŞINA GÜNÜMÜZDE HALA TAPANLAR VAR”

Terörist başı Pensilvanya’da. Biz bunun verilmesini defalarca vurguladık. Artık başka şüpheler devreye girdi. Orada FBI devrede.Bazı çalışmalara bizler de tanık olduk. Temenni ederim ki buradan artık bir karar çıkması sağlanabilir. Bunların kongrede ayakları var. FETÖ’ye gönül veren vatandaşlarımız hala bu hassasiyeti anlamamalarını anlamak mümkün değil. Bunlar adeta tapıyorlar, sıkıntı burada. Yani bunu müceddit ilan ediyorlar, haşa neredeyse uluhiyet yüklüyorlar. Belki bize ağır olacak, zor olacak ama bunu söylemek zorundayız. Buna hala körü körüne inanan, arkasından giden, haşa tapan insanlar gerçekleri öğrensinler, takip etsinler ve ‘acaba’ sorusuna onlar cevap arasın.

“BİZİM GEZİ OLAYLARININ ARKASINDA SOROS VAR”

Bu sorgulamayı ilerlettikçe, ABD’dekiler zora giriyor. Biraz daha bizim yanımıza kayıyorlar. Dünyadaki birçok ülkede bunların lider pozisyonundakilerini teslim etmeye başladılar. Mesela Azerbaycan’da sağolsun Aliyev kardeşim bize teslim etti. Yine Kosova’da öyle. Şimdi Soros neyle anılıyor, parasıyla anılıyor. Adam parasıyla ülkelerde darbe yapıyor. Bizim Gezi olaylarının arkasında yine o var. Bunu söyleyince birileri bunu farklı yerlere kanalize ettiler. İlla Soros’un aktif olması şart değil, bunun maşaları var. O maşalara karşı Türkiye’de savcılık harekete geçince birileri rahatsız oluyor.

“FETÖ’YLE İLGİLİ DAHA ÇOK OPERASYONLAR OLACAK”

Biz FETÖ olayına 2010’dan sonra tam manasıyla vakıf olabildik. Biz bunların bu şekilde ihanet içinde olmasını doğrusunu hiç düşünmedik. Daha yapılacak çok operasyon var. Devletin içinde, kurumlarda, polisimizde, askerimizde, her yerde var, var oğlu var. Bu adeta metastas yapmış.

“CEMAL KAŞIKÇI OLAYINDA İKİ ÖNEMLİ NOKTA VAR”

Kaşıkçı olayı gerçekten ciddi manada rahatsızlık veren bir olay. 15 Suudi ajanın iki uçakla buraya gelmiş olması. İstanbul’da bir grubun daha önceden gelip tedbirler alması. Sayın Kaşıkçı’nın oraya gittiğinde Salı günü geldiğinde malum operasyonun yapılmış olması, nişanlası içeri alınmadı malum. Olayda iki şeye dikkat çekmek isterim. Bir tanesi Suudi Dışişleri Bakanı, yerli işbirlikçilerle yaptık diyor. Veliaht prens ne diyor, “Başkonsolosluktan çıktı” diyor. Kimseyi aldatmaya gerek yok. Dışarı çıksa nişanlısıyla beraber ayrılırdı. Adil Cüneyt, yerli işbirlikçi diyor. O zaman isim ver. Sonra ne oldu, biz üzerine gidince Dışişleri Bakanı’nı görevden almak durumunda kaldılar.

“KAYITLARI DİNLEDİM ‘BEN KESMEYİ İYİ BİLİRİM’ DİYOR…”

Şu anda hayatta olmayanlar var. Bazı duyumlarımız var, bazılarını götürmüş olabilirler. Trafik kazası kurbanları da olabilir. Sistem çok garip çalışıyor. Bizim özellikle dost bildiklerimizden bizi bilgilendirmeyecek misiniz diyenlere istihbaratımızın kapısını açtık, onları buyur ettik. Ben dinledim. Kendi istihbaratçısı diyor ki, “Bu bir felaket, bunlar morfinlenmiş” diyor. “Sağlıklı biri yapamaz” diyor. Bu operasyonu yapan adli tıp operasyonu bir yarbay olduğu belli. “Ben kesip biçmeyi iyi bilirim” diyor. İnsanın hakikaten yüreği ağzına geliyor. Bu vahşet karşısında hala ben Amerika’nın sessizliğini anlayamıyorum. CIA ve Başkanı da kongrede bunu anlattı. Dönem istihbarat başkanı kongrede 7 senatöre bunu anlattı. Biz diyoruz ki herşey ortaya çıksın. Neyi gizliyorsunuz, neden gizliyorsunuz.

“BU İŞİN FAİLLERİ İLK GELEN 15 KİŞİLİK EKİBİN İÇİNDEDİR”

Böyle bir vahşeti ortaya çıkarmak bizim görevimizdir. Bu iki uçakla gelenler bu işin failin kim olduğunu bilmez mi? İşi bitirdiler, uygulamayı yaptılar, kaset de bizde, ondan sonra çıkıp gittiler. Bu işin failleri ilk gelen 15 kişi içinde. Planlamayla beraber 22’nin içinde. Suudi yönetimi bunun cevabını mecburdur. Eğer hassasiyetleri varsa. Kaldı ki aynı zamanda bir Suudi vatandaşı. Biz tabii dünyada darbe yapanları görüyoruz, Mısır’da darbeyi yapanlar. Kaşıkçı’yı katleden zihniyetin bunlardan bir farkı yok.

“ASKERLİKTE İLGİLİ DÜZENLEMEYİ KISA ZAMANDA AÇIKLARIZ”

Şu anda nihai noktayı Milli Savunma Bakanlığımız koymadı. 3-6-9-12 gibi sıralamanın üzerinde duruluyor. Bedelliyi buna koymuyorum. Yedek subaylıktan, astsubaylığa kadar herşey değerlendiriliyor. İnanıyorum ki, halkımızı, gençliğimizi çok daha rahatlataccak. Kısa zamanda zannediyorum açıklarız.

Bir Yorum Yazın