HESABIM
Üye Ol

Beklenen uyum KHK’sı çıktı: 218 maddeye Cumhurbaşkanı yazıldı

Beklenen uyum KHK’sı çıktı: 218 maddeye Cumhurbaşkanı yazıldı
Haberin Tarihi: 7 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne uyum için hazırlanan 3. KHK yayımlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayfasında yayınlanan 770 nolu KHK ile 218 değişiklik yapıldı. Yeni sisteme geçirilirken, yüzlerce kanundaki Başbakanlık sistemine yönelik ifadeler de ayıklandı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik 698, 699 ve 700. KHK’larla toplamda 3. uyum KHK’sı yayımlanmış oldu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yeni sisteme uyum için işaret ettiği son KHK’lardan biri daha Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüzlerce kanunda 218 madde ile değişiklik yapan 3. KHK’ ile Köy Kanu’ndan Huduk Kanunu’nundan Askeri Memurlar Kanu’na, Askerlik Kanunu’ndan Pasaport Kanunu’na Sivil Savunma Kanunu ve Terörle Mücadele Kanununa kadar bir çok yasal düzenlemedeki ‘Bakanlar Kurulu’ ile ‘Başbakan’ ibareleri çıkarılarak ‘Cumhurbaşkanı’ ya da Cumhurbaşkanlığı’nca ifadeleri eklendi.

700 nolu KHK yeni sisteme geçiş için yayınlanan 3. KHK oldu. Daha önce de 698, 699 nolu KHK’lar yayınlanmıştı.

Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile bazı kanunlarda yer alan Bakanlar Kurulu’nun yetkileri Cumhurbaşkanı’na devredildi.

Yeni KHK ile bazı kanunlarda geçen “İcra Vekilleri Heyeti” ibaresi ile “Bakanlar Kurulu”, “Hükümet” ve “Başbakanlık” ibareleri, “Cumhurbaşkanı” ve “Cumhurbaşkanlığınca” olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanı yardımcılarının yetkili olduğu alanlarda da “Başvekil” ve “Başbakan” ibareleri yerine “Cumhurbaşkanı Yardımcıları” ibaresi getirildi.

Yine bazı düzenlemelerdeki “nizamname”, “tüzük” ibareleri “yönetmelik” olarak, “kararname” ibareleri ise “karar” olarak değiştirildi.

KHK hükümleri, Cumhurbaşkanı’nın and içerek göreve başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

700 nolu KHK’nın maddeleri şöyle:

18-07/07/01-1530979840.jpg

Bir Yorum Yazın