HESABIM
Üye Ol

AK Parti-MHP ittifakında masadaki 2 seçenek

AK Parti-MHP ittifakında masadaki 2 seçenek
Haberin Tarihi: 12 Ocak 2018

Gündemdeki AK Parti ve MHP arasındaki ‘ittifak’ formülü, oy pusulasının nasıl şekilleneceği tartışmasını başlattı.Pusulalarla ilgili olarak iki seçenek var. Ya pusulada ‘ittifak’ yazılacak ya da yazılmayacak.

AK Parti ile MHP arasındaki ittifak formülleri masada yatırıldı. Oy pusulalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin iki seçenek var.

İLK SEÇENEK

Habertürk TV’nin haberine göre, ilk seçenekte, iki partinin de amlebmleri var ve ayrı ayrı isimleri yer alıyor. İttifaka ilişkin olarak ise herhangi bir ifade yer almıyor. Oy pusulasında her parti kendi ismi ile sadece seçimlerden önce partiler kiminle ittifak yapacaklarını kamuoyuna açıklayacaklar. AK Parti’nin bu seçeneğe daha sıcak baktığı belirtiliyor.

İKİNCİ SEÇENEK

İkinci seçenekte ise, pusulada AK Parti ve MHP logolarının üzerinde, partilerin anlaştığı bir başlık yer alacak. İttifak liderler tarafında ‘milli mutabakat’ olarak dile getirildi ancak bu ismin geçerli olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Partiler burada tüzel kişiliklerini korurken hangi partinin kiminle ittifak yaptığı pusulada net bir şekilde görülecek. Bu da Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği seçenek arasında yer alıyordu.

Haberturk

Bir Yorum Yazın