HESABIM
Üye Ol

78 ilde dev FETÖ operasyonu: 346 askere gözaltı

78 ilde dev FETÖ operasyonu: 346 askere gözaltı
Haberin Tarihi: 6 Temmuz 2018

FETÖ’nün mahrem sorumlularıyla ankesörlü telefonlar üzerinden irtibat kurdukları belirlenen 271 askere yönelik 48 ilde operasyon başlatıldı. FETÖ’nün TSK’daki hücre yapılanmasına yönelik soruşturmada da, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 75 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturmada, FETÖ’nün “örgüt imamı” ile bazı askerler arasında ankesörlü veya sabit kontörlü telefon hatlar aracılığıyla irtibat sağlandığı tespit edildi.

Çalışmalar sonucunda,122’si muvazzaf 271 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli 47 ilde operasyon başlatıldı.

Hakkında gözaltı kararı verilenlerden birinin emekli tuğgeneral, 120’sinin darbe girişimi öncesinde askeri öğrenci, 29’unun çeşitli nedenlerle TSK’dan ilişiği kesilen ve 122’sinin de muvazzaf asker olduğu öğrenildi.

TSK’DAKİ HÜCRE YAPILANMASINA OPERASYON

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca “FETÖ’nün TSK’daki hücre yapılanmasına” yönelik soruşturmada hakkında yakalama kararı verilen aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 75 şüpheliden 37’si gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunun FETÖ’ye yönelik soruşturması sürüyor.

Soruşturma kapsamında, FETÖ’nün mahrem sorumlularıyla ankesörlü telefon üzerinden haberleşerek toplantı düzenledikleri tespit edilen 59’u halen aktif görevde olan 75 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

30 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu sabah İzmir merkezli 30 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda şu ana kadar 37 kişi gözaltına alındı. Diğer şüphelileri yakalama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Şüphelilerin ikametlerinde aramalar devam ediyor. Şüphelilerden 59’nun aktif görevde olduğu 8’nin daha önce ihraç edildiği öğrenildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın