HESABIM
Üye Ol

1 Milyon Öğrenci Ter Döktü

1 Milyon Öğrenci Ter Döktü
Haberin Tarihi: 2 Haziran 2018

Bu yıl ilk kez düzenlenen LGS (Liselere Geçiş Sınavı) saat 12.30 itibariyle sona erdi. İki oturumla gerçekleşen LGS soru ve cevapları için gözler MEB’e çevrildi. Peki sorular nasıldı? TEOG’un kaldırılmasının ardından bu yıl ilk kez düzenlenen LGS (Liselere Geçiş Sınavı) sona erdi. Saat 09.30 itibariyle ilk oturumu yapılan sınav, 11.30’dan itibaren başlayan ikinci oturumuyla sona erdi. Sınava 1 milyondan fazla öğrenci girerken öğrenci ve veliler LGS soru ve cevaplarının ne zaman açıklanacağını araştırıyor. İşte LGS 2018 ile ilgili merak edilen tüm soru ve cevaplar…

SORU VE CEVAPLAR YARIN YAYIMLANACAK

Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluştu ve 75 dakika sürdü. Sınav 976 merkezde, 3 bin 612 binada gerçekleşti. Sınavın soru ve cevaplarının yarın öğleden sonra yayımlanması bekleniyor

İKİNCİ OTURUM 12.30’DA TAMAMLANDI

Bu bölümde ortaokul sekizinci sınıf Türkçe dersinden 20; din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden 10’ar soru yer aldı. Sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimlerinden 20’şer olmak üzere toplam 40 soru çıktı ve ikinci oturum 60 dakika sürdü. Öğrenciler iki oturum arasında 45 dakika mola verdi. İkinci oturum 12.30’da tamamlandı.

MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAK

Türkiye genelinde 303’ü fen lisesi, 89’u sosyal bilimler lisesi, 228’i Anadolu lisesi, 297’si imam hatip lisesi, 26’sı mesleki ve teknik Anadolu lisesi olmak üzere 943 proje okulu ile alan bazlı program uygulayan 423 mesleki ve teknik lise olmak üzere toplam bin 366 ortaöğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacak.

SONUÇLAR 22 HAZİRAN’DA ÇIKLANACAK

LGS’nin tamamlanmasının ardından rahat bir nefes alan öğrenciler, şimdi de MEB’in sonuçları açıklamasını bekleyecek. Bakanlığın daha önce yaptığı açıklamalara göre LGS sonuçları 22 Haziran’da ilan edilecek. Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirme işlemlerinin detayları Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacak.

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın